Przejdź do treści

Gminny Architekt Zieleni radzi:

Dąb czerwony (łac. quercus rubra)

Dodane: Piątek, 08 września 2017

Któż z nas nie zna tego dębu. Od najmłodszych lat dorastałam w cieniu tych drzew. Do małego wiejskiego kościółka prowadziła aleja posadzona na początku XX w. z tych właśnie drzew. Aleja ta miała kontynuację za wsią i ciągnęła się aż do kolejnej miejscowości. Jako dziecku, najbardziej do gustu przypadły mi pękate żołędzie z których wykonywałam brzuchate ludziki. 

Funkia babkowata - hosta plantaginea

Dodane: Czwartek, 07 września 2017

Gdy już większość funkii przekwitło jej porcelanowo białe,  trąbkowate, bardzo pachnące kwiaty, wdzięczą się w różnych częściach miasta – to funkia babkowata. Wspominałam już o niej w zeszłorocznym artykule wrześniowym, w którym opisywałam hosty. Dziś do niej powracam.

Śmiałek darniowy

Dodane: Poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Śmiałek darniowy to pospolita, prosta w uprawie  trawa, którą możemy spotkać głównie na łąkach, w lasach. Mnie urzekła uroda tej rośliny w widnych zakątkach leśnych, które w naszym regionie często odwiedzam.  

Podagrycznik pospolity

Dodane: Piątek, 11 sierpnia 2017

Zwalczanie tej rośliny w ogrodzie, kiedyś w dzieciństwie było dla mnie największym utrapieniem. Podagrycznik trudno było wyrwać, a rozrastał się tam gdzie sam chciał, głównie lubił zacienione zakątki naszego wiejskiego ogródka. Do tego jego specyficzny zapach… który trudno było zmyć z rąk. Wśród innych chwastów typu babka lancetowata, komosa biała, mlecz polny, podagrycznik praktycznie był nie do zwalczenia. 

Sierpień w ogrodzie

Dodane: Czwartek, 03 sierpnia 2017

Przełom lipca/sierpnia to pełnia lata. Tego roku upałami nie jesteśmy rozpieszczani ale miłośnicy ogrodnictwa wcale tym się nie martwią. Obecna ciepła i wilgotna aura sprzyja rozwojowi roślin.

Żurawki - barwne tło rabat

Dodane: Poniedziałek, 24 lipca 2017

Żurawki na naszych klombach pojawiły się stosunkowo niedawno. Najczęściej nie odgrywają one głównej roli, ale są doskonałymi wypełniaczami rabat, stosowane są jako barwne tło dla wyeksponowania urody innych roślin czy detali ogrodowych.  Bardzo ciekawie prezentują się też ich pokaźne grupy na tle zielonych trawników. 

Lipcowe liliowce

Dodane: Czwartek, 13 lipca 2017

Lipiec nieodzownie kojarzy nam się z liliowcami. Liliowce obok irysów i funkii należą do najbardziej wartościowych bylin. Są bardzo trwałe, nie wymarzają, dobrze znoszą suszę, zachowują atrakcyjne ulistnienie przez cały okres wegetacji, a w dodatku pięknie kwitną. Na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat.

Lipiec w ogrodzie

Dodane: Czwartek, 13 lipca 2017

Nareszcie doczekaliśmy się lata. Co prawda pogoda nas nie rozpieszcza, ale za to zadowolone są rośliny. Umiarkowanie ciepła i wilgotna aura sprzyja wzrostowi naszej flory. Chorób i szkodników jest jeszcze stosunkowo mało, co nie znaczy, że tego lata nie pojawią się wcale.

Ogród na wyciągniecie ręki

Dodane: Piątek, 30 czerwca 2017

Ogrodnictwo działkowe staje się coraz bardziej popularne i wspaniałe jest to, że jest dostępne dla każdego bez względu na status materialny.

„Za… różowiło” się u nas

Dodane: Środa, 21 czerwca 2017

21 czerwca weszliśmy w okres astronomicznego lata. A lato w przyrodzie naszego miasta to kwitnące łany róż. Większość tych krzewów dopiero rozpoczyna kwitnienie, a z uwagi na sprzyjającą aurę jest ono obfite. Rośliny są zdrowe, a ich kwiaty dorodne i liczne.

Czerwiec w ogrodzie

Dodane: Poniedziałek, 12 czerwca 2017

Czerwiec to czas wczesnego lata. Preludium lata zwiastuje nie tylko bujny rozkwit wielu roślin, ale i pierwsze owocowania. Nadchodzi czas letniego przesilenia. Wzrastające temperatury, studzone częstymi opadami i burzami, najdłuższe dni w roku i coraz cieplejsze wieczory, w dodatku rozbłyskujące świętojańskimi latarenkami… powodują, aż chce się całymi garściami czerpać z czerwcowych uroków natury.