fbpx

Zacięta rywalizacja biegaczy

Na zdjęciu kolorowa grupa biegaczy polkowickiego półmaratonu. Widać również bieżnię stadionu lekkoatletycznego, banery reklamowe a w oddali fragmenty drzew.
Ze sportowych aren
fot. Paweł Paździor

Polkowicki półmaraton zdał egzamin. Tegorocznymi triumfatorami biegu zostali Paweł Kosek z Tych oraz Beata Michałków z Jeleniej Góry.

V edycja ATT RUN FUN Półmaratonu Polkowickiego pod patronatem Burmistrza Polkowic Wiesława Wabika zgromadziła na starcie ponad 400 biegaczy. Imprezę biegową rozpoczęli dzieci i młodzież, którzy w zależności od wieku rywalizowali na dystansie od 50 do 1200 metrów. Zmagania tej grupy biegaczy były niezwykle zacięte. O zwycięstwie często decydowały ostatnie metry biegu. Po rozstrzygnięciu rywalizacji wśród najmłodszych przyszedł czas na grupę biegaczy, która zmagała się z własnymi słabościami podczas biegu na dystansie 10 i 21,1 km oraz marszu nordic walking na 5 km.

– Jest to dla mnie bieg testowy. Dużo sobie obiecuję. Wspieram lokalne inicjatywy biegowe. Zawsze jest super organizacja. Trasa jest wyzwaniem, ale ja to lubię – mówi Robert Piskorz z Polkowic.

– Miałem przerwę w bieganiu i pomału wracam do formy. Trasa jest wymagająca więc będzie ciekawie. – dodaje Grzegorz Mech z Lubina.

Kolorowy peleton biegaczy ruszył na trasę. Wśród nich osoby niepełnosprawne na wózkach, dla których uczestnictwo w imprezie było niesamowitym przeżycie.

– Niech wygra najlepszy, żeby tylko biegacze nie zrobili sobie krzywdy. Emocje powodują chęć wygrania, ale warto czasami do tego podejść na luzie. Pamiętajmy, że porażka czasem uczy więcej niż zwycięstwo – mówi Sebastian Sypko, wiceburmistrz Polkowic.

Trasa biegu przebiega przez sołectwa: Trzebcz, Komorniki, Żuków, Guzice. Nieodłącznym elementem wydarzenia były na trasie niezwykłe strefy kibica. Ich energia, kreatywność i doping dodawał zawodnikom sił w pokonywaniu zmęczenia i trudów rywalizacji. – Strefy kibica były niezwykłe za co bardzo wszystkim dziękuję. Były bardzo kolorowe. Zawodnik mimo ogromnego zmęczenia właśnie w tych miejscach potrafił się uśmiechać – wspomniał Krzysztof Augustyniak, ATT Sport – organizator biegu.

Tegoroczna edycja biegu miała także wyjątkowy, charytatywny wymiar. Centrum Kultury wraz z Centrum Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę na rzecz Filipa Rodzika, polkowickiego paraolimpijczyka, który zmaga się z glejakiem mózgu. – Polkowickie Centrum Wolontariatu zawsze daje 120 procent podczas każdej akcji. Dzisiaj pomagamy Filipowi. Staramy się nikomu nie odmawiać pomocy. Wszyscy są chętni do pomocy, więc jesteśmy zachwyceni – dodaje Ewelina Turkiewicz, wolontariuszka.

Były animacje, dmuchańce, malowanie twarzy, strefa gastro, grill i słodki kącik, a to wszystko za wrzut do puszki. W sumie podczas akcji charytatywnej zebrano 20.204,27 zł.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że tyle osób z Polkowic chce mi pomóc. Wszystkim bardzo dziękuję. Kiedyś tutaj robiłem dla wielu osób różne rzeczy, teraz te osoby dokładają cegiełkę do mojego zdrowia – mówi Filip Rodzik.

Pierwsi linię mety przekroczyli biegacze na dystansie 10 km. Dystans ten najszybciej pokonali zawodnicy z Nowej Soli. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jakub Wawrzykowski, wśród kobiet Aleksandra Talkowska. Natomiast triumfatorami polkowickiego półmaratonu zostali Paweł Kosek z Tych i Beata Michałków z Jeleniej Góry. Zwycięzca półmaratonu zainkasowali 1200 zł, natomiast najlepszy biegacz na 10 km otrzymał czek na 1000 zł.

– Dzisiaj było dużo cierpienia na trasie. Najtrudniejszy był ostatni kilometr. Ostatnie metry przebiegłem na miękkich nogach. Przybiegłem szybciej o 2 minuty niż w ubiegłym roku. Uważam, że polkowicki bieg jest w TOP 3 w Polsce pod względem organizacyjnym. Mam nadzieję, że impreza będzie się rozrastać i na stałe zagości w kalendarzu imprez biegowych – dodaje Paweł Kosek, zwycięzca tegorocznego półmaratonu.

– Zakładałam, żeby to nie był bieg na maksa. Goniłam koleżankę i udało się wygrać. Trasa była wymagająca. Podbiegi wchodziły w nogi. Od trzech lat tu wracam. Jest to jeden z lepszych biegów w regionie. Super organizacja – mówi Beata Michałków, najlepsza kobieta tegorocznego półmaratonu.

– Staramy się stworzyć w Polkowicach imprezę biegową, która byłaby w naszym województwie imprezą TOP 1. Już dzisiaj zapraszam na 29 sierpnia na drugą edycję biegu „Nocna Zmiana” – dodaje Krzysztof Augustyniak, ATT Sport – organizator biegu.

Kolejna edycja polkowickiego półmaratonu zakończyła się sukcesem. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. Najlepszym zawodnikom wręczono nagrody pieniężne, rzeczowe i puchary. Większość zawodników zapowiedziało ponowny przyjazd do Polkowic. Głównym sponsorem imprezy biegowej była gmina Polkowice.

 

red. Ryszard Flisiewicz
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube