fbpx

Pobiegli uczcić pamięć historyczną

Na zdjęciu Najlepsi zawodnicy w Biegu Gniatczyka. Trzymają oni statuetki i czeki pieniężne. Z boku stoją organizatorzy wydarzenia i sponsorzy. Na ich plecami baner z napisem BARBÓRKA 2025
Ze sportowych aren
fot. Paweł Paździor

Monika Brzozowska z Poznania i Mateusz Mrówka z Rybnika zostali zwycięzcami IX Biegu im. ks. Jerzego Gniatczyka. Na starcie stanęło 350 uczestników.

Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę odbyła się część oficjalna. Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik oraz delegacje dyrekcji ZG Rudna i związków górniczych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z grudnia 1981 roku. – O grudniowych wydarzeniach musimy pamiętać i je pielęgnować. Bieg jest doskonałą formą uczczenia pamięci ludzi, którzy wtedy stanęli do walki – mówi Tomasz Gromek, dyrektor ds. utrzymania ruchu ZG Rudna. Witając uczestników biegu, burmistrz Polkowic życzył wszystkim powodzenia na trasie. – Cieszę się, że na sportowo pamiętamy wydarzenia grudniowe ‘ 81. Życzę zawodnikom, żeby podczas biegu wyobrazili sobie, jak to było 44 lata temu, kiedy tą samą trasą biegli górnicy – mówi burmistrz Wabik.
Na starcie stanęła rekordowa ilość uczestników – 350 z całego kraju. – Jesteśmy gotowi do biegu. Na trasie zobaczymy znakomitych zawodników. Najlepszy zawodnik i zawodniczka otrzymają czeki opiewające na kwotę 1000 złotych – mówi Krzysztof Augustyniak, ATT Sport – organizator biegu. Przed biegiem każdy tryskał optymizmem. Wynik był sprawą drugorzędną, liczył się sam udział. – Startuję po raz czwarty. Panuje tu zawsze super atmosfera – mówi Marta Żywina z Głogowa. – Ten bieg to połączenie sportu i historii. Profesjonalnie zorganizowany. Trasa nie jest łatwa, a więc jest gdzie zmęczyć nogi – dodaje Leszek Wspaniały, dziennikarz z Głogowa. Zawodnicy wystartowali o godzinie 11. Start i meta były przy ZG Rudna. Ośmiokilometrowa trasa wiodła ulicami Polkowic. Wszyscy ukończyli bieg, a na zwycięzcę nie trzeba było długo czekać. Pierwszy linię mety przekroczył Mateusz Mrówka z Rybnika, z czasem 24 minuty. – Jestem w znakomitej dyspozycji. Mimo że nie biegłem na maksa, to udało się wygrać. To moje drugie zwycięstwo, w tamtym roku też wygrałem. Jak zdrowie pozwoli, to przyjadę za rok – mówi zwycięzca biegu. Kilka minut później do mety przybiegła najlepsza z kobiet – Monika Brzozowska z Poznania. – Przez dwa tygodnie nie biegałam, ponieważ jestem na roztrenowaniu. Ten bieg był pierwszym po tak długiej przerwie i udało się wygrać. Niedługo jadę na mistrzostwa świata na dystansie 50 km, więc od biegu w Polkowicach zaczynam ostre przygotowania – mówi Monika Brzozowska. Ceremonia dekoracji odbyła się w cechowni ZG Rudna. Najlepsi otrzymali statuetki i nagrody rzeczowe. Wśród polkowiczan najlepszą zawodniczką została Edyta Kuriata, a zawodnikiem Arkadiusz Wach. Końcowa klasyfikacja IX Biegu im. ks. Jerzego Gniatczyka dostępna jest TUTAJ.

red. Ryszard Flisiewicz
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube