Ma zaledwie osiem lat, a już otarła się o podium Mistrzostw Świata Federacji POSA w akrobatyce powietrznej. Wykonuje ewolucje na szarfach na dużych wysokościach. Tą uzdolnioną dziewczynką jest Ada Ograbek.
Ada jest uczennicą i przewodniczącą klasy II B Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach. Nauka nie sprawia jej żadnych problemów. Jest wyróżniającą się uczennicą. Na koniec roku szkolnego otrzymała nagrody za sukcesy sportowe. – Lubię się uczyć. Kocham matematykę i WF – podkreśla. Przygoda Ady z akrobatyką rozpoczęła się, gdy miała pięć lat. W wieku 3 lat chodziła do szkółki baletowej oraz na zajęcia tańca hip-hop w Centrum Kultury. Po pewnym czasie akrobatyka pochłonęła ją do tego stopnia, że nie wyobraża sobie życia bez ewolucji powietrznej. Na początku ćwiczyła akrobatykę sportową, ale najbardziej spodobały jej się szarfy. Postanowiła więc ćwiczyć akrobatykę powietrzną. Trudno powiedzieć po kim odziedziczyła tę nietypową formę sportu. Jak sama mówi: – Mój tata jak był chłopcem robił fikołki, salta i wchodził na drzewa. Mama lubiła tańczyć i przez wiele lat chodziła na zajęcia taneczne. Jej mama Milena Ograbek wspomina, że Ada mając zaledwie trzy latka wspinała się na wszystkie elementy placu zabaw. – Miała niesamowitą siłę w rękach. Wszędzie było jej pełno – dodaje. Obecnie dziewczynka trenuje trzy razy w tygodniu. Rodzice wożą ją popołudniami na zajęcia do Legnicy. Tam ćwiczy w klubie Acro Team, pod bacznym okiem instruktorki Aleksandry Wrześniak. – Ada Jest niezwykle pracowitą i ambitną zawodniczką, która rozwija się w imponującym tempie – dodaje jej trenerka. Zwykły dzień Ady zaczyna się o godzinie 6.30. Najpierw szkoła, potem odrabianie lekcji i ćwiczenia. Oprócz wspomnianych treningów, w wolnych chwilach ćwiczy w domu, nawet podczas oglądania bajek. Pomimo miłości do akrobatyki, naukę stawia na pierwszym miejscu. W przyszłości chciałaby zostać nauczycielką i instruktorką akrobatyki.
SUKCESY SPORTOWE
Ada ma już na koncie wiele znaczących sukcesów. Jej pierwszym startem były zawody w Drezdenku, gdzie po roku treningów wywalczyła drugie miejsce. Podobnie jak w prestiżowym turnieju dla dzieci Strefa Wysokich Lotów w Lublinie, gdzie łatwo pokonała wszystkich zawodników. Podczas zawodów międzynarodowych w Pradze (Mistrzostwa Czech), startując w kategorii Open wywalczyła drugą lokatę. W trakcie Mistrzostw Polski w Cieszynie, z uwagi na jej wysoki poziom umiejętności, jury zdecydowało o przeniesieniu jej z kategorii amator, do kategorii profesjonalnej gdzie zajęła piąte miejsce. – Gdyby jury pozwoliło mi wykonać inny układ, to tak bym to zrobiła aż by im „kopary” opadły dodaje.
Ostatnim jej znaczącym sukcesem było czwarte miejsce, a więc tuż za podium, podczas Mistrzostw Świata Federacji POSA we Włoszech. Swoim występem akrobatycznym oczarowała jury. Z pewnością nasza młoda polkowiczanka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jest bardzo ambitna. Kocha to co lubi, a to najlepsza droga do osiągania sukcesów.
MARZENIA
Pierwszym jej marzeniem jest udział w programie „Mam Talent” i zaprezentowanie swoich niesamowitych umiejętności w akrobatyce na szarfie. Zdradziła nam, że jej koleżanka wybiera się w tym roku do tego programu. Następnym marzeniem jest zdobycie tytułu mistrzyni świata. A na koniec – chciałaby dostać pieska: Chmurkę albo Karmelka. Tata obiecał jej czworonożnego przyjaciela po przeprowadzce do nowego mieszkania. To już niebawem, a my trzymamy tatę za słowo.