1

Pytlak: Kolarstwo to przygoda życia

Sezon kolarski niedawno się rozpoczął. Widać, że od samego początku „noga podaje” u twoich zawodników.

Początek sezonu pokazuje, że zima została przepracowana solidnie, ale szczyt formy budujemy na koniec czerwca i połowę lipca, kiedy to zostaną rozegrane mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym i finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Praktycznie z każdego wyścigu, w którym bierzecie udział, przywozicie medale.

Za nami siedem wyścigów, z których udało się wrócić z kilkoma niezłymi wynikami i nadziejami na udane starty w tym sezonie.

Wiem, że jesteś skromnym człowiekiem i nie lubisz się chwalić, ale chyba warto wymienić sukcesy twoich kolarzy, bo są one znaczące, tym bardziej że to dopiero początek sezonu.

Cieszą powołania do kadr narodowych. Adam Drozdowski świetnie zaprezentował się w kadrze U17 w mocno obsadzonych klasykach belgijskich, zajmując w jednym z nich siódme miejsce. Otwarcie sezonu w Sobótce to podium Kornelii Szylko. Pierwszą serię Pucharu Polski w Chrząstowicach zwyciężył Szymon Bęben, który swoją dobrą dyspozycję potwierdził zwyciężając także w Grudziądzu w wyścigu etapowym i kryterium ulicznym w Bielsku-Białej. W ubiegły weekend Kornelia Szylko wywalczyła dwa srebrne medale w Mistrzostwach Makroregionu Młodzików w jeździe indywidualnej na czas i wyścigu ze startu wspólnego. Oprócz wymienionych zawodników jest jeszcze kilkoro, którzy robią systematycznie postępy. O nich na pewno jeszcze usłyszymy.

Bez wątpienia spektakularny sukces odniósł twój wychowanek Szymon Bęben, który wygrał Międzynarodowy Wyścig Juniorów w Grudziądzu.

Zwycięstwo Szymona Bębna w Grudziądzu w prestiżowym wyścigu etapowym juniorów, z kalendarza UCI Międzynarodowej Federacji Kolarskiej, to ogromny sukces. Jest to wyścig, który przyciąga na start zespoły z całej Europy. Startowali i zwyciężali w nim kolarze znani z World Touru, tacy jak Olay Kooij czy Michał Kwiatkowski. W Grudziądzu, jako junior, startował i stawał na podium Peter Sagan. Samo ukończenie tego wyścigu dla wielu zawodników jest sporym osiągnięciem, a co dopiero zwycięstwo.

Masz w swoim klubie wielu utalentowanych kolarzy. Warto wymienić wspomnianego Szymona, Adama Drozdowskiego, Jakuba Kielina czy też Kornelię Szylko i Natalię Gacek. Czy to grupa kolarzy, która w przyszłości ma szansę zaistnieć w świecie zawodowego kolarstwa?

Kilkoro zawodników ma predyspozycje do uprawiania kolarstwa na najwyższym poziomie, a czy w przyszłości zaistnieją w zawodowym kolarstwie? Jestem o tym przekonany, ale przed nimi jeszcze długa droga na sportowy szczyt.

Tegoroczne sukcesy twoich podopiecznych świadczą o dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym?
Na szczęście przygotowania do sezonu przebiegały zgodnie z założeniami i bez zakłóceń. W młodszych grupach skupiliśmy się na przygotowaniu kondycyjnym i sprawności ogólnej. Starsi zawodnicy mieli okazję szlifować formę przed sezonem w Chorwacji. Wykonana praca daje efekty i cieszę się z dobrej dyspozycji zawodników.

Wydaje mi się, że masz ogromną satysfakcję, że wasza wieloletnia i systematyczna praca przynosi z roku na rok coraz większe sukcesy?

Cieszą każde sukcesy, te małe i większe, ale liczy się przede wszystkim pasja. Dobre wyniki osiągane przez zawodników są efektem, a nie celem mojej pracy. Chciałbym, aby młodzież uprawiająca kolarstwo przeżyła przygodę swojego życia i nabyła umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu.

Niedługo uczniowie będą mieli wakacje.  Twoi zawodnicy wtedy odpoczywają, czy startują w wyścigach?

Wakacje to dla nas okres startów i intensywnych treningów. W drugiej połowie lipca zaplanowany mamy czas na roztrenowanie i krótki wypoczynek.

Sezon rozpoczął się znakomicie. Co dalej? Jakie plany na przyszłość?

Od 18 do 21 czerwca starujemy w Płocku w Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, a w połowie lipca w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To dwie najważniejsze imprezy w pierwszej części sezonu. Z początkiem sierpnia zgrupowaniem kolarskim w Stroniu Śląskim rozpoczynamy przygotowania do Górskich Szosowych Mistrzostw Polski, które odbędą się pod koniec wakacji.

A kiedy trener wybiera się na zasłużony odpoczynek?

Mam nadzieję, że kiedyś na pewno. A tak całkiem poważnie, to czas na odpoczynek planuję po zakończonym sezonie kolarskim.

To co, życzę kolejnych udanych wyścigów. Niech ta „noga nadal podaje”.
Dziękuję w imieniu całej drużyny.