fbpx

Felkel: Jestem pracowity w każdej sferze swojego życia.

Na pierwszym planie w niebiesko - czarnym stroju w czapeczka na głowie widać Mateusza Felkela, biegnącego w zawodach biegowych. Za jego plecami widać innych biegaczy, kibiców oraz trasę biegu i drzewa.
Ze sportowych aren
fot. Mateusz Felkel

Człowiek, który motywacją zaraża wszystkich. Były zawodnik sportów walki, aktualnie rozpoczynający przygodę z biegami ultra i triathlonem. Z Mateuszem Felkelem rozmawia Ryszard Flisiewicz.

Niedawno ogłosiłeś, że rozpoczynasz karierę w biegach długodystansowych i triathlonie. Spokojne siedzenie nie jest chyba dla ciebie.

Trudno mi zrozumieć, co to znaczy odpoczynek, jestem pracowitym człowiekiem w każdej sferze swojego życia. Zakończyłem niedawno karierę w sportach walki, co pozwoliło mi zaangażować się jeszcze bardziej w akcje społeczne oraz charytatywne, które dają mi wielką satysfakcję. Jednak mimo wszystko brakuje mi bardzo wyzwań sportowych.

Skąd pojawił się ten pomysł?

Dużo czasu spędzałem ostatnio z Adrianem Kosterą wyrabiając wspólnie kilometraż potrzebny do ustanowienia rekordu Guinnessa w najdłuższym triathlonie. Nawiązuję współpracę z Adrianem. Jest niesamowitą postacią, chcę by był moim trenerem. Inspiruje mnie jego osoba.

Bieg, w którym wystartujesz będzie trwać 24 godziny. Z pewnością będzie to wymagało od ciebie dobrego przygotowania mentalnego.

Oczywiście, że tak, ale czuję, że jestem gotowy. Lubię przełamywać własne bariery i do tego zachęcam

również moich podopiecznych. Ogólnie temat rozwoju osobistego od dłuższego czasu jest mi bardzo bliski i stawiam właśnie na wyżej wspomniany rozwój. Jestem w trakcie robienia studiów podyplomowych, ale również mam przyjemność być częścią projektu, który posłuży mi do zrobienia doktoratu.

Wspomniałeś wcześniej o zaangażowaniu w akcje społeczne i charytatywne. Skąd wzięła się u ciebie chęć uczestniczenia w nich?

Często zastanawiałem się, dlaczego wewnętrznie rusza mnie dany problem związany z ludźmi, czy ze zwierzętami. Zawsze, na miarę swoich możliwości, starałem się pomagać. Odpowiedź na to znalazłem dopiero niedawno, dzięki możliwości uczestniczenia w programie mentoringowym. Mój mentor uświadomił mi, jakie cechy osobowości dominują u mnie, a z których nie zdawałem sobie sprawy.

Rozmawiając z tobą można wywnioskować, że mimo młodego wieku jesteś osobą bardzo dojrzałą. Z pewnością pomoże ci to w podejmowaniu decyzji w trakcie nadchodzącego wyzwania sportowego.

Uważam, że w startach ultra 90 procent wyścigu rozgrywa głowa. Jeśli nie jest się świadomym wysiłku i konsekwencji podejmowanych decyzji, to może być bardzo ciężko. Jakiś czas temu nakreśliłem sobie drogę, którą chcę podążać. Wiadomo, że są rzeczy, nad którymi muszę pracować, już odbiegając od sportu. Stąd też decyzja o wzięciu udziału w programie mentoringowym. Tak naprawdę każdego dnia mojego życia staram się znaleźć inny sposób, by stać się lepszym.

Piękne słowa. Skąd bierze się ta motywacja u ciebie?

Przede wszystkim z chęci robienia czegoś dobrego i wykraczania poza własne granice. Motywacja dla mnie to przede wszystkim obraz tego, kim chcę być, jak chcę funkcjonować, a także moich marzeń i reakcji najbliższych mi osób.

Twoje motto życiowe?

„Różnica między niemożliwym a możliwym leży w ludzkiej determinacji”. Chociaż ostatnio bardzo mocno trafił do mnie hasztag Adriana Kostery „Jestem kimś więcej”.

Poza dobowym biegiem, jakie jeszcze są twoje sportowe plany na ten rok?

Myślę, że oficjalny maraton, a do tego chcę wystartować w 1/2 Iron Mana. Wisienką na torcie ma być start w całym Iron Manie. Przełamywanie siebie to jest to, co mnie „jara”.

Masz może jakieś rady dla ludzi, którzy szukają w sobie motywacji?

Tak naprawdę każdy musi dojść do własnej definicji motywacji, ale jeśli miałbym coś poradzić to: stworzyć sobie piramidę własnych wartości, czerpać radość z najmniejszych rzeczy oraz żyć w zgodzie ze sobą. To da nam pozytywne bodźce, które sprawią, że poczujemy się zdolni do przekraczania każdej granicy.

red. Ryszard Flisiewicz
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube