Pierwszy dzień astronomicznej wiosny, przez wielu uważanej za najpiękniejszą porę roku, przypada właśnie dziś. Przyroda budzi się do życia, pogoda zaczyna dopisywać, a dzień z każdą kolejną dobą staje się coraz dłuższy.
Dziś nad ranem o godz. 4.49 słońce przeszło przez tzw. punkt barana na niebie. Oznacza to, że rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Jednak warto wiedzieć, że nie jest to jednoznaczne z rozpoczęciem wiosna kalendarzowej. Ta zaczyna się dopiero jutro. Ma ona swoją stałą datę i każdego roku wypada właśnie 21 marca.
Wielu z nas co roku z niecierpliwością oczekuje zielonej trawy, pierwiosnków oraz śpiewu ptaków. Tak naprawdę pierwsze oznaki wiosny można było zauważyć już w styczniu. Wówczas pokazały się pierwsze pąki na drzewach czy przebiśniegi, czyli białe kwiatki, które jako pierwsze wyrastają po zimowym czasie.
– Przedwiośnie i wiosna to czas królowania kwiatów cebulowych takich jak przebiśniegi, krokusy, hiacynty, narcyzy, tulipany, szachownice – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Teraz kwitną narcyzy w tym też narcyzy żółte, czyli żonkile. Podziwiajmy ich urodę i zapach. Jak będzie coraz cieplej z pewnością będziemy mogli zobaczyć całą rzeszę narcyzów, potem dojdą szafirki, szachownice i w końcu tulipany – dodaje.
Choć wiosenna aura zachęca do spacerów, z powodu epidemii, wszyscy w miarę możliwości, powinniśmy pozostać w domach.