fbpx

Zdrowie w centrum uwagi

Zdrowie w centrum uwagi
Wiadomości z gminy
fot. P. Paździor

Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na zaproszenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, biorąc udział w Dniu Otwartym zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Wydarzenie przyciągnęło osoby w różnym wieku, które chciały dowiedzieć się o profilaktyce zdrowotnej i skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Przed siedzibą polkowickiego sanepidu przez kilka godzin panował spory ruch. Mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, które w przystępny sposób przybliżały jak ważna jest codzienna dbałość o zdrowie.

– Chcemy pokazać mieszkańcom całego powiatu polkowickiego, że nie jesteśmy tylko od karania, ale przede wszystkim od tego, żeby zadbać o ich zdrowie. Podczas tego wydarzenia skupiamy się na dwóch grupach są to dzieci i seniorzy – mówi Zenona Jasiurkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach.

Organizatorzy zadbali o część edukacyjną, w której poruszano temat szczepień ochronnych oraz zasad bezpiecznego przygotowywania posiłków, szczególnie ważnych dla osób starszych. Rozmowy z ekspertami pozwoliły rozwiać wiele wątpliwości.

– W formie warsztatowej edukujemy w kwestii takich codziennych, ważnych czynności. Zaczynamy od tego, jak robić zakupy artykułów spożywczych, na co zwracać uwagę, jak przechowywać je w domu, żeby długo były świeże i zdrowe. Ważnym tematem są też szczepienia dla seniorów. Rozdaliśmy również ankietę, która być może ułatwi nam, którymi tematami powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Liczę na to, że w tym roku będziemy spotykać się częściej z seniorami – dodaje dyrektor PSSE.

Zainteresowaniem cieszyły się pokazy prawidłowej higieny rąk z wykorzystaniem lampy UV. Dużo uwagi poświęcono także tematyce wczesnego wykrywania nowotworów. Nie brakowało elementów, które działały na wyobraźnię. Narkogogle, symulujące wpływ alkoholu i substancji odurzających na percepcję, przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Dzięki nim można było w bezpiecznych warunkach przekonać się, jak bardzo używki wpływają na koordynację i ocenę sytuacji. Wielu uczestników skorzystało z możliwości sprawdzenia poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pomiaru ciśnienia tętniczego. Była to okazja do szybkiej kontroli stanu zdrowia i uzyskania cennych wskazówek od specjalistów.

Najmłodsi uczestnicy chętnie korzystali z zabaw edukacyjnych, dmuchańców i baniek mydlanych, co sprawiło, że nauka o zdrowiu stała się przyjemniejsza.

red. MS
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube