Zbiorą więcej deszczówki

Zbiorą więcej deszczówki
Wiadomości z gminy
fot. T. Praski/ grafika Centrum Kultury

Zbiorniki na wodę deszczową stanęły w pięciu miejscach w Polkowicach. Jest to następny etap projektu „Zbieramy  H2O”. Pojemniki, które pomogą w ekologicznej pielęgnacji miejskiej zieleni można spotkać przy budynkach Centrum Kultury, Aquaparku, Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej oraz Kina.

– Pierwszy zbiornik postawiliśmy przy budynku Kina w maju. Nie sądziliśmy, że z tak małej, wydawałoby się, inicjatywy powstanie naprawdę duży projekt, w który uda się bezpośrednio zaangażować również mieszkańców – mówi dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach, Bogusław Godlewski. – Połączenie ekologii i kultury dało nam dużo satysfakcji, tym bardziej, że na dalszą realizację otrzymaliśmy grant z programu „Działaj lokalnie”.

Każdy zbiornik ozdobiono infografiką ekologiczną z informacjami dotyczącymi możliwości oszczędzania wody w gospodarstwach domowych oraz obrazem namalowanym przez rodziny pracowników firmy KGHM Polska Miedź S.A. Inspirację stanowiły dzieła światowego malarstwa (autorstwa m.in. Claude’a Moneta czy Vincenta Van Gogha), które mieszkańcy wybrali w internetowej ankiecie.

Obecna sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nie jest najlepsza, dlatego oszczędzanie wody staje się coraz bardziej paląca kwestią. Projekt ma za zadanie również edukować społeczeństwo i nagłaśniać problem. Wystarczy pamiętać, że dzięki wprowadzeniu kilku prostych nawyków w naszych domach jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć zużycie wody. Jeśli chcemy zadbać o środowisko, warto zacząć od siebie.

Czas teraz na następną część projektu „Zbieramy H2O – na wodzie malowane”. Uzyskała ona dofinansowanie z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Fundację Porozumienie Wzgórz Dalkowskich.

Projekt zakłada stworzenie na płótnach dzieł inspirowanych twórczością słynnych malarzy. Prace, które mają wspólnymi siłami stworzyć rodziny, ozdobią trzy, kolejne zbiorniki. Aby wziąć udział we wspólnym malowaniu, należy się zgłosić do 6 sierpnia pod numerem 76 746 88 20.

 

 

red. źródło: Centrum Kultury w Polkowicach