Zainaugurowali nowy rok szkolny

pasowanie na ucznia
Wiadomości z gminy
fot. Paula Piastowska

2 września uczniowie zakończyli wakacje i powrócili do szkolnych ławek. Wczoraj (22.09) w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Polkowicach odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.

To szczególne wydarzenie rozpoczęła Msza święta w kościele pw. św. Barbary, której przewodził  Ksiądz Biskup Marek Mendyk. Po wyjściu z kościoła wszyscy zgromadzeni goście udali się na tereny zielone przy Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej gdzie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.

 

Tam przybyłych przywitał ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz par. pw. Św. Michała Archanioła. Następnie historie powstania szkoły zgromadzonym  gościom przybliżył dyrektor Szkoły Tomasz Birut. Głos zabrał również burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który zwrócił się ze szczególnymi życzeniami do uczniów.

 

– Bądźcie wierni w uczciwości w stosunku do samego siebie, w życzliwości do koleżanek i kolegów, szacunku do nauczycieli. Będąc dobrymi w tych małych sprawach będziecie dobrymi również w rzeczach wielkich takich jak budowie wspólnoty polkowickiej. Tego wam życzę i wierze głęboko, że  takimi pokoleniami polkowiczan będziecie – mówił Burmistrz.

 

Życzenia uczniom oraz nauczycielom złożył również Ksiądz Biskup Marek Mendyk.

 

– Na ręce pana dyrektora składam serdeczne życzenia, aby ten nowy rok szkolny obfitował w piękne owoce oraz  inicjatywy. Żebyście mogli państwo przez te najdłuższe lata cieszyć się szkołą, a przede wszystkim cieszyć się wspólnotą, którą tworzą uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły – powiedział do zgromadzonych gości Ksiądz Biskup.

 

Podczas inauguracji odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów.  Ceremonii pasowania dokonał dyrektor szkoły dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem i zwracając się do niego słowami „Pasuje cię na ucznia pierwszej klasy”.

 

Inauguracje roku szkolnego w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej zakończył koncert chóru młodzieżowego, składającego się z uczestników warsztatów muzycznych pod dyrekcją Roberta Cudzicha. W jego wykonaniu można było usłyszeć wiele pięknych utworów m.in. hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

 

Obecnie do Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej uczęszcza łącznie 135 uczniów. W szkole funkcjonuje również katolickie przedszkole do którego chodzi 58 dzieci. Wcześniej placówka mieściła się przy domu parafialnym parafii pod wezwaniem. Św. Michała Archanioła. Do nowego budynku uczniowie przeprowadzili się w maju 2019 roku.

red. Paula Piastowska

Galeria Zdjęć