Zbliża się wyjątkowy czas odwiedzin grobów naszych bliskich i przyjaciół – 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych i 2 listopada – Zaduszki. Zapalamy znicze i modlimy się za zmarłych. Zadbajmy wszyscy o to, aby te dni skupienia i refleksji przebiegły spokojnie, a przede wszystkim bezpiecznie.
Do 5 listopada cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej w Polkowicach otwarty będzie w godzinach od 7 do 22. Dla przyjeżdżających własnym środkiem transportu, wyznaczony zostanie dodatkowy parking. Miejsca postojowe przy wejściu głównym od ul. Spokojnej przeznaczone będą wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami. Pozostali kierowani będą na drugi parking, po zachodniej stronie cmentarza (od strony kopalni „Rudna Zachód”). Tam 1 listopada obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. Dodatkowe miejsca parkingowe zostaną wyznaczone na terenie zielonym wzdłuż ul. Spokojnej. W okolicach obu polkowickich cmentarzy pojawią się patrole policji i straży miejskiej, które będą czuwać nad bezpieczeństwem pieszych i kierowców. Organizacja ruchu w okolicy cmentarza parafialnego przy kościele pw. św. Michała Archanioła pozostanie bez zmian, ale służby apelują do kierowców o rozwagę przy parkowaniu samochodów. Jak co roku straż miejska włączy się do działań prewencyjnych, prowadzonych przez policję pod hasłem „Akcja Znicz”.
– Od 27 października do 4 listopada strażnicy będą patrolować okolice cmentarzy przy ulicach Spokojnej i Gdańskiej. Patrole zwrócą szczególną uwagę na bezpieczeństwo, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie i zanieczyszczanie, akty wandalizmu, niszczenia mienia, a także kieszonkowców grasujących na cmentarzach – wymienia Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. – Ponadto, 1 listopada wraz z funkcjonariuszami policji, strażnicy będą zabezpieczać newralgiczne miejsca na drogach i parkingach przy nekropoliach – podkreśla.
Piesi z kolei powinni zadbać o to, by byli bardziej widoczni ze względu na szybciej zapadający zmrok – wtedy przydadzą się na przykład elementy odblaskowe. Warto też skorzystać z bezpłatnej gminnej komunikacji zbiorowej. 1 listopada Zakład Komunikacji Miejskiej uruchomi specjalną linię.
Nowością na cmentarzu komunalnym są dwa stojaki z narzędziami ogrodowymi, które wielu osobom mogą ułatwić porządkowanie grobów. Jeden znajduje się przy sektorze C1 (w starszej części cmentarza), a drugi – przy sektorze J2 (w nowej części cmentarza). Inicjatorem akcji była Rada Seniorów Gminy Polkowice. Wykonanie stojaków kosztowało prawie sześć tysięcy złotych, a zakup narzędzi – niespełna pięćset złotych. Na terenie cmentarza znajdują się też regały na znicze do ponownego użytku. – Bezpłatnie można je tam zostawić lub wziąć – przypomina Edyta Durał-Frątczak, dyrektor Wydziału Komunalnego w UG Polkowice. – Pozostawione znicze powinny być pozbawione zużytych wkładów – dodaje.
Uwaga, jeśli na półkach nie będzie miejsca, to szklane lampiony trzeba wrzucić do kontenera na odpady zmieszane.
Na terenie cmentarza zostanie również ustawionych sześć przenośnych toalet – w trzech punktach, po dwie sztuki (mapka poniżej). Przypominamy, że toalety znajdują się również w kaplicy cmentarnej.
Służby apelują o zachowanie ostrożności podczas robienia porządków. Ruch na cmentarzach jest wtedy większy, co mogą wykorzystać złodzieje. Należy pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać ich bez nadzoru na ławeczkach.
