5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W naszej gminie ludzi spieszących z bezinteresowną pomocą też nie brakuje.
Wolontariuszy widać na przykład podczas akcji charytatywnych czy finałowych wydarzeń związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Niebawem znów pojawią się, aby zbierać datki na szlachetny cel. Taka jest bowiem idea wolontariatu. Zrobić choćby drobny gest z myślą o innych. To przesłanie, na co dzień, realizuje też Dział Aktywizacji Społecznej (dawniej Polkowickie Centrum Wolontariatu) łącząc ludzi chętnych do niesienia pomocy z tymi, którzy jej potrzebują. Obecnie wszystkie siły jednoczą się wokół akcji Szlachetna Paczka.
– Darczyńcy przygotowują paczki dla kilkunastu rodzin w naszej gminie i wręczą je podczas Weekendu Cudów, 13 i 14 grudnia – mówi Sylwia Czarnik, koordynatorka Działu Aktywizacji Społecznej.
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i bezinteresowna praca na rzecz innych – osób potrzebujących, społeczności lub instytucji, wypływająca z własnej woli i wrażliwości, bez oczekiwania wynagrodzenia. Przynosi korzyści zarówno potrzebującym, jak i samym wolontariuszom rozwijając ich umiejętności.
– Polkowiccy wolontariusze są inspiracją dla nas wszystkich. Otwarte serca naszych mieszkańców pokazują, jak wiele może zmienić jeden życzliwy gest. Dziękuję za dobro, które niesiecie – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby uznać i docenić wysiłki osób zaangażowanych w działania dla innych, a także pokazać, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. W Polkowicach idee wolontariatu realizowane są od dziewięciu lat.