fbpx

Wokół biało-czerwonej

Wokół biało-czerwonej
Wiadomości z gminy

Jedno z najbardziej patriotycznych i jednocześnie najbardziej osobistych świąt w polskim kalendarzu – dzień Flagi RP,  miało swoją odsłonę na polkowickim Rynku.

Żołnierze, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń patriotycznych i organizacji regionalnych, samorządowcy, rekonstruktorzy historyczni, przedszkolaki oraz zwykli mieszkańcy Polkowic – wszyscy, którym drogie są nasze symbole narodowe, byli dzisiaj przy maszcie przed ratuszem. Wszędzie dominowały biało-czerwone barwy, symbol naszego państwa, obok godła i hymnu, znak naszej tożsamości narodowej.

 

 

– Kto nie szanuje symboli państwowych, nie szanuje swojego narodu – zwrócił uwagę Kamil Ciupak, starosta polkowicki w swoim przemówieniu. – Dlatego naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie tego dnia. Dnia, który jest hołdem oddanym naszym przodkom, którzy walcząc i pracując w cieniu biało-czerwonej budowali to, z czego wszyscy dziś czerpiemy – dodał.

 

 

Punktem kulminacyjnym czwartkowych obchodów było uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. Dokonali tego żołnierze pocztu sztandarowego 23. Pułku Artylerii, którzy na te uroczystość przyjechali specjalnie z Bolesławca. Przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego, zagranego przez orkiestrę górniczą, biało-czerwona majestatycznie wędrowała ponad głowy zebranego na rynku tłumu, by po czwartej zwrotce hymnu załopotać na wietrze.

 

 

– Ten szczególny dzień przypada pomiędzy dwoma ważnymi dla naszego narodu świętami – 1 i 3 maja. Jest pamiątką po zatknięciu przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa w maju 1945 roku – przypomniał Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

 

 

– Dziś kombatanci są z nami, którzy pamiętają tamten majowy dzień. Czerpmy z ich obecności honor i radość świętowania tego dnia. Cieszmy się z nim w obecności naszych rodzin i bliskich. Bądźmy dumni z bycia Polakami i pielęgnujmy nasze barwy. Cieszę się, że razem z wami wszystkimi, gośćmi i mieszkańcami Polkowic, mogę zamanifestować nasze przywiązanie do polskiej tradycji, historii i narodowych symboli.

 

 

Cieszę się tym bardziej, że przez szereg ostatnich lat nie świętowano na rynku Dnia Flagi RP. Ta tradycja musi wrócić i wraca. Polkowice, które są sercem Zagłębia Miedziowego, mogą też być sercem lokalnego patriotyzmu, który przekłada się na patriotyzm narodowy – podkreślał burmistrz Polkowic.

 

 

Wzruszającym momentem uroczystości było nie tylko wciągnięcie na maszt polskiej flagi i odśpiewanie narodowego hymnu. Rozczulającym elementem tego dnia była obecność na rynku przedszkolaków, ustrojonych odświętnie i wymachujących biało-czerwonymi chorągiewkami.

 

 

To od nich, najmłodszego pokolenia zależeć będzie, czy ten dzień przetrwa w swojej majestatycznej i uczuciowej wymowie przez kolejne pokolenia. Odpowiedź na to pytanie dali sami przedszkolacy, którzy zaśpiewali dla obecnych na rynku kilka patriotycznych piosenek, i dali pokaz inscenizacji z białym orłem w roli głównej.

 

Zwieńczeniem oficjalnej części polkowickiego Dnia Flagi był szczególny koncert, który odbył się we wnętrzu kościoła pw. św. Barbary, patronki górników. Z przygotowanych wcześniej śpiewników skorzystali mieszkańcy Polkowic, dając jedyny w swoim rodzaju koncert patriotyczny.

red. Roman Tomczak
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube