Zdobycie nowej wiedzy, której nie da się nauczyć w szkole i lepsze przygotowanie do dorosłego życia – to główne korzyści wymieniane przez ósmoklasistów, którzy odwiedzili Urząd Gminy Polkowice w ramach zajęć szkolnych. Lekcje WOS-u w praktyce to w Polkowicach tradycja.
W ramach projektu edukacyjnego „Jestem petentem w Urzędzie Gminy i Powiatu” ósmoklasiści z polkowickich szkół podstawowych uczą się w praktyce załatwiać sprawy w różnych wydziałach lokalnych urzędów.
Jako pierwsza w tym roku w Urzędzie Gminy Polkowice pojawiła się młodzież z klasy VIIIA Szkoły Podstawowej nr 3. Uczniom wyznaczono różne zadania, jak m.in.: uzyskanie aktu urodzenia, aktu zgonu i aktu małżeństwa oraz uzyskanie wypisu i wyrysu z planem zagospodarowania przestrzennego i podziału działki gruntowej.
– Naszym zadaniem było uzyskać informacje na temat podziału działki gruntowej. Uważam, że to, o czym się dzisiaj dowiedziałem na pewno przyda mi się w dorosłym życiu – mówi Adrian, ósmoklasista z SP3.
– To ciekawa forma zajęć. W przyszłości planuję zakup własnego domu, a dzięki dzisiejszej lekcji dowiedziałem się ważnych rzeczy, które na pewno mi w tym pomogą – dodaje Wojtek, który również uczęszcza do SP3 w Polkowicach.
Choć uczniowie musieli radzić sobie sami z wyznaczonymi zadaniami, to wszystko odbywało się pod czujnym okiem pomysłodawczyni projektu, Doroty Doskocz, nauczycielki WOS-u: – Współpracujemy z Urzędem Gminy od wielu lat. Uważam, że uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich lekcjach, ponieważ wyjście poza mury szkoły jest dla nich ciekawsze niż uczenie się z podręczników. Praktyka w terenie pozwala im dowiedzieć się wielu rzeczy, które przydadzą się im w przyszłości.
W najbliższych dniach magistrat odwiedzą również pozostałe klasy ósme. Trzymamy kciuki, by poradzili sobie na szóstkę.