fbpx

W trosce o klimat

W trosce o klimat
Wiadomości z gminy

Piątek minął pod znakiem ekologii i przyszłości. A mówiąc ściślej – Polkowickiego Dnia Drzewa i Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.

Warsztaty, konkursy, wystawy samochodów elektrycznych, no i oczywiście sadzenie drzew. To tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na dzieci, młodzież i dorosłych na polkowickim Rynku.

Można było wziąć udział m.in. w tworzeniu ekologicznych toreb, wykonać domki dla owadów, czy tez malować na plastrach drewna.

Tego dnia nasze miasto przez chwilę było w „rękach” przedszkolaków, bowiem burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki uroczyście przekazał im na ten dzień władzę nad miastem. Dzieci skwapliwie to wykorzystały i w samo południe zorganizowały w sali rajców I Sesję Rady Miejskiej Przedszkolaków, podczas której dziecięcy radni podjęli pięć uchwał (!) m.in. w sprawie ilości słodyczy przypadających na każdego przedszkolaka.

Ekologicznym wydarzeniu towarzyszył także pokaz elektrycznych aut oraz autobusu. Wykonywano pomiary jakości powietrza, a park na osiedlu Henryka Sienkiewicza oraz skwer w Tarnówku wzbogaciły się o kolejne drzewa.

Młodzież z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach zademonstrowała wolę życia w czystym środowisku biorąc udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Niosąc transparenty młodzi polkowiczanie przemaszerowali pod Ratusz, gdzie spotkali się z nimi m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz jego zastępca Wojciech Marciniak. Po wysłuchaniu postulatów młodzieży obaj przyłączyli się do protestu.

Zaznaczmy, że podobne protesty klimatyczne odbyły się tego samego dnia w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce i ponad 130 krajach na całym świecie.

W ekologię i walkę ze zmianami klimatycznymi doskonale wpisuje się w gminny program elektromobilności. Zakłada on m. in. budowę kolejnych ścieżek rowerowych, rozbudowę programu roweru miejskiego oraz zakup z pomocą środków zewnętrznych kolejnych 9 autobusów miejskich napędzanych elektrycznie.

Przypomnijmy także, że przed kilku tygodniami burmistrz Polkowic powołał zespół ds. zazieleniania gminy Polkowice. Jej zadaniem będzie m. in. analiza stanu zieleni w gminie, przygotowanie raportu o jej stanie oraz wprowadzenie nowych nasadzeń oraz tworzenie nowych skwerów.

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube