fbpx

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców

Na zdjęciu robotnik drogowy w kaloszach i odblaskowej kamizelce rozsypuje łopatą żwir, który wysypywany jest rynną z samochodu ciężarowego. podczas prac budowalnych na asfaltowej drodze.
Wiadomości z gminy
fot. K. Pikor

Cztery wyniesione przejścia dla pieszych zamiast progów zwalniających powstaną wzdłuż ulicy Przemkowskiej na Polkowicach Dolnych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gmina wymienia również światła, tzw. kocie oczy, w pięciu przejściach dla pieszych wzdłuż ulicy Hubala.

Prace na ulicy Przemkowskiej rozpoczną się 8 sierpnia. Na pierwszy rzut pójdzie przejście w pobliżu ulicy Stokrotkowej. Następnie wykonawca wybuduje kolejne w pobliżu ulicy Rumiankowej, potem około 22 sierpnia powstanie trzecie przy ulicy Liliowej, a pod koniec sierpnia – ostatnie w pobliżu ulicy Jaskrowej. W związku z tym mieszkańcy mogą spodziewać się niewielkich utrudnień w ruchu. Sugerowane objazdy pokazuje mapka.

W trakcie przedsięwzięcia mogą wystąpić utrudnienia w ruchu autobusów komunikacji miejskiej na linii nr 1, 2A. Podczas budowy pierwszego przejścia przystanek autobusowy zostanie przeniesiony na ulicę Stokrotkową.

Koszt przedsięwzięcia to około 50 tys. zł i jest finansowany z budżetu gminy Polkowice.

– Temat był szeroko konsultowany z mieszkańcami naszego osiedla. Od wielu miesięcy oczekiwaliśmy na poprawę sytuacji na ulicy Przemkowskiej. Cieszę się bardzo, że wreszcie udało się załatwić tę sprawę. Dzięki wyniesionym przejściom dla pieszych kierowcy będą musieli zdejmować nogę z gazu, co spowoduje, że ta część naszego osiedla będzie dużo bardziej bezpieczna. Druga sprawa to, że nowe przejścia będą łagodniejsze do przejazdu od funkcjonujących tam obecnie progów zwalniających – mówi Robert Drobina, radny Rady Miejskiej w Polkowicach.

Na ulicy Hubala natomiast, na wniosek radnego Mariusza Zybaczyńskiego rozpoczęła się wymiana zamontowanych w przejściach dla pieszych świateł, czyli tzw. kocich oczu.

– Takie światła są montowane w jezdni. Zatem ruch samochodowy powoduje, że z czasem się zużywają – mówi Tomasz Matyjas, inspektor ds. drogowych. – Światła będą wymienione we wszystkich przejściach wzdłuż ulicy Hubala, rozpoczynając od ronda z ulicą Dąbrowskiego, przez przejście przy Kauflandzie, potem przystanku, szkole oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Wojska Polskiego – dodaje.

„Kocie oczy” zwiększają czujność kierowców przy przejściach dla pieszych i rowerzystów. Dzięki takiemu rozwiązaniu piesi i rowerzyści mają zwiększone szanse na bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. Koszt wymiany świateł to około 5 tys. zł.

Grafika, która przedstawia mapkę Polkowic Dolnych z oznaczonymi etapami i lokalizacjami budowy wyniesionych przejść dla pieszych na ulicy Przemkowskiej oraz sugerowanych kierunków objazdu. Pierwsze przejście przy ulicy Stokrotkowej - termin: 08-12.08, drugie przy ulicy Rumiankowej: 15-19.08, trzecie przy Liliowej termin: 22-26.08, ostatnie przy Jaskrowej termin: 29.08-02.09

red. DRM
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube