W Jędrzychowie praca wre

W Jędrzychowie praca wre
Wiadomości z gminy
fot. Starostwo Powiatowe w Polkowicach

W Jędrzychowie będzie bezpieczniej. We wrześniu ma zakończyć się budowa chodnika, przy wyjątkowo ruchliwej drodze powiatowej, która stała się alternatywną dla wciąż budowanej trasy S-3. To niejedyna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców tego sołectwa. Przetarg na kolejną jest w trakcie.

300-metrowy odcinek wraz ze zjazdami i kanalizacją deszczową poprawi bezpieczeństwo w samym centrum miejscowości. Rozpoczął się drugi etap inwestycji. Praca na budowie wre mimo upałów.

– Zaawansowanie prac nas zadowala. Ważne, aby w krótkim czasie udało się zakończyć tę inwestycję, aby wszyscy użytkownicy tej drogi w jak najmniejszym stopniu odczuwali utrudnienia z tym związane – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – Zdajemy sobie sprawę z natężenia ruchu na tym odcinku szczególnie w godzinach szczytu. Mieszkańców oraz kierowców prosimy o cierpliwość – dodaje.

starosta, wicestarosta, wiceprzewodniczący rady miejskiej na budowie chodnika w JędrzcyhowieJak zapewnia wykonawca, przy takim postępie prac chodnik powinien być gotowy we wrześniu. Budowa tych 300 metrów chodnika kosztuje około 365 tysięcy złotych. Jest ona finansowana z budżetu gminy Polkowice.

Polkowickie starostwo zapowiada, że to nie koniec inwestycji drogowych w tej miejscowości. W tym roku zaplanowano utworzenie utwardzonej ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy wieś na odcinku od ruin jędrzychowskiego zamku do Nowego Dworu. Ruch był tu znacznie utrudniony ze względu na aleję dębową przy drodze powiatowej. Inwestycję sfinansuje gmina Polkowice.

– Przez lata mieszkańcy, aby udać się do własnych domów musieli, z duszą na ramieniu, przemieszczać się bardzo niebezpieczna jezdnia bądź poboczami, rowami czy łąkami – mówi Mariusz Zybaczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach. dęby w Alei Dębowej– Od pierwszych dni naszej służby pracujemy nad poprawa bezpieczeństwa w tym sołectwie, czego dzisiaj mamy efekty. Powstają kolejne odcinki chodnika w centrum sołectwa, jak również pracujemy nad tym, by w bezpieczny sposób skomunikować dwie, oddalone od siebie części. Powstaną również wyniesione przejścia dla pieszych, na co pozyskałem pozytywną opinię Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Polkowickiego. Dodatkowo pracujemy nad tym, by przebudować niebezpieczne rozwidlenie – dodaje.

W tej chwili trwają procedury przetargowe.

Władze powiatu polkowickiego angażują się również w inne inwestycje drogowe na terenie gmin i ich sołectw.

– Siatka chodników w naszym powiecie jest niekompletna. Szczególnie dotyczy to sołectw. Warto podkreślić, że nie zawsze zarządcą danej drogi jest gmina czy powiat. Na terenie naszego powiatu są również drogi krajowe i wojewódzkie. Staramy się rozmawiać ze wszystkimi podmiotami, by umożliwiać, a nie blokować modernizację tych dróg czy budowę chodników, których naprawdę brakuje – mówi Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki. – Rozmawiamy tak z władzami województwa, by przejmować niektóre drogi i wówczas móc je remontować, tak jak w przypadku drogi nr 331 relacji Polkowice-Żelazny Most. Współpracujemy także z gminami, aby im ułatwiać działania inwestycyjne w otoczeniu dróg powiatowych. Wszystko oczywiście po to, by jak najskuteczniej zadbać o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje.

 

 

 

red. DRM
Tłumacz