fbpx

W imieniny patrona

W imieniny patrona
Wiadomości z gminy

Jutro (20.01) przypada liturgiczne wspomnienie św. Sebastiana, patrona Polkowic. Z tej okazji w kościele pw. św. Michała Archanioła odbędzie się Msza św. w intencji miasta i mieszkańców.

Msza św. rozpocznie się o godz. 18. Swój udział zapowiedzieli już m. in. przedstawiciele naszego samorządu, poczty sztandarowe służb, polkowickich szkół, górniczych organizacji związkowych oraz zakładów pracy. Świętowanie liturgicznego wspomnienia św. Sebastiana w kościele pw. św. Michała jest powrotem do starej tradycji miejskiej, zaniechanej po 1945 r.

Zgodnie z tym, co mówią kroniki miejskie oraz źródła historyczne, latem 1680 r. ówczesne świeckie i kościelne władze Polkowic wspólnie zwróciły się w tym miejscu do św. Sebastiana o pomoc w zwalczeniu dżumy. Choroba ta, jak wiemy, przez wiele miesięcy dziesiątkowała mieszkańców miasta i długo nie umiano sobie z nią poradzić. Po uczynionych ślubach, dżuma powoli odeszła z miasta.

Jako wotum wdzięczności za ten akt Bożej opieki, miasto obrało św. Sebastiana za swojego patrona, a wnętrze kościoła pw. św. Michała Archanioła wzbogaciło się o ołtarz mu poświęcony św. Sebastianowi. Dodatkowo w prezbiterium zawisł obraz, opowiadający dzieje tego niezwykłego wydarzenia. Pamiątką po tamtych czasach jest także wieża dzwonna kościoła.

Przez wiele późniejszych lat mieszkańcy Polkowic z troską pielęgnowali pamięć o św. Sebastianie jako swoim patronie. Tradycja ta została zapomniana po wojnie. Jako pierwsi przypomnieli o niej członkowie Towarzystwa Miłośników Polkowic, a niedawno władze samorządowe naszego miasta zainicjowały oficjalny proces nadania Polkowicom patronatu św. Sebastiana.

Pod koniec ub. r. specjalny list intencyjny w tej sprawie skierowali do biskupa legnickiego burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Rozmysłowski. Ostateczną decyzję w sprawach nadawania patronatów przy tego typu wnioskach podejmuje Stolica Apostolska.

Nadawanie oficjalnych patronatów dla miast jest coraz powszechniejszym elementem dbałości o regionalną tożsamość, tradycję i kulturę w polskich samorządach. Tylko w ostatnich latach oficjalne patronaty otrzymało kilka dolnośląskich miast, w tym m. in. Bolesławiec (św. Maria de Mattias), Wleń (św. Jadwiga Śląska), czy Szklarska Poręba (św. Wawrzyniec).

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube