W hołdzie powstańcom warszawskim

W hołdzie powstańcom warszawskim
Wiadomości z gminy
fot. ULK

Siedemdziesiąt sześć białych i czerwonych balonów wzleciało w niebo z polkowickiego rynku w hołdzie powstańcom warszawskim, którzy 1 sierpnia 1944 roku stawili opór niemieckim okupantom. W Godzinę „W” rozległ się dźwięk syren.

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w polkowickim rynku zorganizowana została żywa lekcja historii. Rocznicowe obchody powstańczego zrywu po raz piąty przygotowało Towarzystwo Historyczne „Victoria”, a po raz drugi wspólnie z Centrum Kultury w Polkowicach.

– Dla najmłodszych przygotowaliśmy ścieżkę historyczną, na której wykonują punktowane zadania – mówi Paweł Jankiewicz, prezes Towarzystwa Historycznego „Victoria”. – Na tej ścieżce są, między innymi, kuchnia polowa, arsenał, punkt opatrunkowy i mieszkanie konspiracyjne. Jest też akcja BohaterON. Dzieci piszą kartki skierowane do żyjących powstańców warszawskich, które zostaną im dostarczone za pośrednictwem fundacji – dodaje.

O godz. 17, w Godzinę „W”, w niebo wzleciały balony, po czym rozległ się dźwięk syren.

– Fakt, że jesteśmy tu razem, we wspólnocie, świadczy o chęci złożenia hołdu powstańcom– mówił m.in. Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Należy okazać im wdzięczność i czerpać z tej lekcji historii, by móc budować patriotyzm nowoczesny.

W programie rocznicowych obchodów był koncert zespołu „Postanowiłem Zmądrzeć”, a wieczorem – pokaz plenerowy filmu „Powstanie Warszawskie”.

Do 7 sierpnia w Galerii „Rynek 26” prezentowana jest wystawa Towarzystwa Historycznego „Victoria” pn. „Warszawa ‘44”.

red. ULK

Galeria Zdjęć