fbpx

Urzędnicy i strażnicy miejscy podnoszą kompetencje

Mężczyzna w szarym swetrze przeprowadza masaż serca na fantomie medycznym.
Wiadomości z gminy

Kiedy ważne są sekundy, liczą się wiedza i umiejętności. Polkowiccy urzędnicy oraz strażnicy miejscy uczą się, jak ratować życie.

W świetlicy wiejskiej w Sobinie ruszyło specjalistyczne szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, w którym uczestniczą urzędnicy, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni.

PRAKTYKA WAŻNIEJSZA NIŻ TEORIA

Zajęcia realizowane są zgodnie z przepisami Ministra Zdrowia. Podział uczestników na mniejsze grupy pozwala na efektywniejsze ćwiczenia praktyczne, które stanowią kluczowy element szkolenia. – Kurs zaczynamy od podstaw czyli pierwszego podejścia do pacjenta, przede wszystkim oceny zagrożenia – mówi ratownik medyczny Błażej Dobiecki. – Następnie idziemy krok dalej i zaczynamy pracować w sytuacji zatrzymania krążenia oraz ćwiczymy pierwsze badanie urazowe. To bezcenne umiejętności radzenia sobie w sytuacji krytycznej oraz umiejętność pomocy drugiemu człowiekowi – podkreśla. Większość uczestników stanowią strażnicy miejscy. Często to oni są na miejscu jako pierwsi, gdy dochodzi do wypadku. – To funkcjonariusze pracujący na tak zwanej „pierwszej linii”, którzy na co dzień pełnią służbę na terenie miasta. Nasi strażnicy przechodzą systematycznie kursy udzielania pierwszej pomocy. Teraz poszerzają swoją wiedzę, aby skutecznie nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia- mówi Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach. -Takich sytuacji mamy sporo, dlatego podniesienie kwalifikacji, uzyskanie tytułu ratownika oraz umiejętności dobrego przeprowadzenia tych pierwszych podstawowych czynności przedmedycznych wydaje się niezbędne – dodaje.

EGZAMIN – KLUCZOWY ELEMENT KURSU

Szkolenie kończy się egzaminem państwowym przed komisją powoływaną przez wojewodę dolnośląskiego. – Po zdanym egzaminie uzyskuje się tytuł ratownika (nie należy go mylić z ratownikiem medycznym) i uprawnienia do wykonywania czynności przedmedycznych w określonym zakresie. Zdecydowanie podnosi to bezpieczeństwo – mówi Marek Zalewski, starszy inspektor ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy Polkowice.

Szkolenie organizowane jest w ramach środków pozyskanych przez gminę na ochronę ludności i obronę cywilną. Jego celem jest podniesienie bezpieczeństwa w samorządzie. Całkowity koszt szkolenia wynosi 30 800 zł. Środki pochodzą z rządowego programu ochrony ludności i obrony cywilnej na lata 2025–2026, na podstawie umowy dotacji zawartej z Wojewodą Dolnośląskim.

– Cieszę się, że dzięki pozyskanym środkom możemy szkolić naszych pracowników. Inwestowanie w rozwój kompetencji służb i urzędników, przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców gminy – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

 

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube