fbpx

Tu narodziło się Zagłębie Miedziowe

Przed obeliskiem upamiętniającym odkrycie miedzi, kwiaty składa trzech górników w mundurach. Za nimi tłum uczestników wydarzenia z kwiatami
Wiadomości z gminy
fot. Roman Tomczak

Pod obeliskiem upamiętniającym odkrycie jednych z największych na świecie złóż miedzi, spotkali się górnicy, samorządowcy, uczniowie szkół oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji.

66 lat temu pod Sieroszowicami zespół polskich geologów pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego udokumentował po raz pierwszy istnienie ogromnych pokładów rudy miedzi. To wydarzenie uznawane jest za symboliczne narodziny Zagłębia Miedziowego.

Od kilkudziesięciu lat pod obeliskiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie, spotykają się przedstawiciele górniczej społeczności, wraz z samorządowcami, uczniami szkół patronackich Jana Wyżykowskiego oraz członkami stowarzyszeń górniczych.

– Stoimy w miejscu, w którym rozpoczęła się druga historia Zagłębia Miedziowego i druga historia Polkowic. Od tamtej pory niemal na naszych oczach dzieją się pozytywne zmiany w wymiarze społecznym, ale przede wszystkim gospodarczym. Obecność KGHM to dziś obecność zbawienna z punktu widzenia samorządu, dostępności do różnego rodzaju usług, tych związanych z pracą, ale również z wysokim standardem życia – podkreślił obecny na uroczystościach burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Rozwój Zagłębia Miedziowego nie byłby możliwy bez trudnej, niebezpiecznej i bardzo wymagającej pracy wielu pokoleń górników. Dzień upamiętniający historyczny odwiert pod Sieroszowicami poświęcony jest także tym górnikom i ich rodzinom.

– Pamiętamy o odkrywcach polskiej miedzi, o doktorze Wyżykowskim, o profesorze Zwierzyckim, o osobach, które dzięki swojej pracowitości, swoją determinacji i charakterowi, dotarli do złóż miedzi i wyrwali ziemi ten skarb. Ale pamiętamy też o wszystkich tych, którzy poświęcili swoje zdrowie a nierzadko i życie poświęcili temu, aby cały nasz region mógł korzystać z dobrodziejstw płynących z wydobycia miedzi i aby mógł się prężnie rozwijać – zwrócił uwagę burmistrz Łukasz Puźniecki.

W uroczystościach 66. rocznicy odkrycia polskiej miedzi wziął także udział Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera polskiego rządu. Minister Kubów, który sam chodzi z terenu Zagłębia Miedziowego, podkreślił wagę wydarzenia sprzed 66 lat.

– To był moment, w którym powstało Zagłębie Miedziowe. Cieszę się, że każdego roku pamiętamy o tym bohaterze Zagłębia Miedziowego, Janie Wyżykowskim, który dzięki swojej determinacji i konsekwencji w działaniu, dokonał rzeczy niemal niemożliwej. I dzisiaj mieszkamy w pięknym regionie, w regionie bogatym, warto się tym chwalić i być z tego dumnym. Cieszę się, że ta historia jest kultywowana, że o tym się mówi – zaznaczył minister Krzysztof Kubów.

Uroczystości pod obeliskiem w Sieroszowicach co roku tradycyjnie kończy poczęstunek dla gości, przygotowywany przez członków Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego. Serwowane są lokalne pierogi, które odkrywca polskiej miedzi szczególnie sobie ulubił, mieszkając w Sieroszowicach w 1957 roku.

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube