fbpx

„Trójka” szeroko otworzyła drzwi

kobieta w białej bluzce i niebieskich spodniach trzyma za rękę dziecko w czeronych spodniach i szarej bluzie, obok jest chłopczyk w niebieskich spodniach i bluzie. Za nimi idzie pan w szarym swetrze i spodniach. W tle duża plansza z napisem: witamy w naszej szkole. W tle dużo ludzi, idą korytarzem.
Wiadomości z gminy
fot. R. Flisiewicz

Wizja Budzącej się Szkoły, z wieloma projektami, bez ocen. Tego, między innymi, dowiedzieli się rodzice przyszłych pierwszoklasistów i przedszkolaków podczas Dnia Otwartego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera. Mogli też obejrzeć pokaz uczniowskich talentów i sale dydaktyczne. Zainteresowanie było spore.

Podczas Dnia Otwartego przedstawiona została oferta edukacyjna „trójki”.

– Jesteśmy szkołą otwartą na ucznia, dbamy o jego bezpieczeństwo, ale też i o rozwój – mówi Adriana Ciupka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. – Jesteśmy szkołą, która jako pierwsza w gminie stara się o certyfikat Budzącej Się Szkoły, czyli takiej, która nastawiona jest na myślenie krytyczne, wyrabianie u dzieci możliwości współpracy a nie rywalizacji. Będziemy pracować metodami projektów. Mamy cudowną kadrę, bardzo dobrze przygotowanych nauczycieli, którzy rewelacyjnie będą spełniali swoje zadania i dbali o rozwój dzieci – zapewnia.

– Proponujemy uczniom przyszłych klas pierwszych szkołę bez ocen, rezygnujemy z ocen cyfrowych, uczniowie będą się rozwijać projektowo przy wsparciu wykwalifikowanej kadry – dopowiada Amelia Grodecka, wicedyrektor szkoły. – Oferujemy im szereg dodatkowych zajęć i myślę, że tutaj jest naprawdę dobra atmosfera. To są zajęcia rozwijające różnego rodzaju kompetencje: matematyczne, językowe. Będziemy grali w szachy. Będziemy też pokazywać uczniom, jak się uczyć, żeby osiągać jak najlepsze wyniki i jak najlepiej się rozwijać. Szkoła nie polega już na wkuwaniu – podkreśla.

– Chcemy, aby ta szkoła była miejscem przyjaznym dla dzieci, do którego przychodzą nie z obowiązku, tylko że chcą. Które stawia na relacje, odpowiedzialność i na współpracę. Chcemy, aby ta szkoła była szyta na miarę każdego dziecka – mówi Olga Mrozik, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 3. – Nauczyciele są wymagający, a przy tym bardzo wspierający. Budujemy pewność każdego ucznia.

Podczas wizyty w „trójce” rodzice wraz dziećmi mogli obejrzeć pokaz uczniowskich umiejętności w różnych dziedzinach. A co młodzież mówi o swojej szkole?

– Nauczyciele są bardzo dobrze, pomocni przede wszystkim, mili – to jest ważne, oni stawiają na to, żeby uczeń miał wybór – mówi Lena z klasy VIII. – Są konsultacje, możemy na spokojnie, bez stresu poprawić oceny – dodaje.

– W szkole jest bardzo fajnie, możemy tutaj rozwijać swoje pasje. Ja uczęszczam na zajęcia w zespole La La Li – dodaje Aleksandra Kaniewska z klasy VI.

– Nauczyciele są bardzo mili i pomocni – wtóruje jej koleżanka z klasy Ula Kąkol. – Mamy też strefę wyciszenia i jeżeli na przerwie komuś jest za głośno, to może tam odpocząć, pobyć w spokoju. Myślę, że kiedyś miło będę wspominać moją szkołę.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych i placówek przedszkolnych rozpocznie się 1 marca.

………….

Budząca się Szkoła to inicjatywa, której celem jest propagowanie kultury uczenia się opartej na rozwoju potencjału uczniów, nauczycieli i szkół.

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube