fbpx

„Świat pod Kyczerą” w Polkowicach

festiwal Świat pod Kyczerą
Wiadomości z gminy
fot. ULK

Zespoły m.in. z Chile, Meksyku, Serbii, Burundi w Afryce Wschodniej i owacyjnie witanej Ukrainy zawitały do Polkowic w ramach 25. festiwalu „Świat pod Kyczerą”. Rodzimym akcentem były występy „Podolanek” z Nowej Wsi Lubińskiej oraz Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” i zespołu „Legnica”.

Po prezentacji artystów w Rynku, międzynarodowe święto muzyki i kultury odbyło się w amfiteatrze miejskim.

– Bardzo się cieszę, że „Kyczera” znów jest w naszym mieście. Czujcie się u nas jak w domu – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, podczas otwarcia koncertu finałowego w amfiteatrze, wspólnie z Jerzym Starzyńskim, dyrektorem festiwalu.

Włodarz Polkowic podkreślił też, że obecność zespołów z Ukrainy, w tak trudnym dla tego kraju czasie, niesie za sobą przesłanie o tym, jak ważne jest podkreślenie własnej tożsamości, a także wielokulturowości w naszym świecie, która jest tak bardzo ważna.

Amfiteatr miejski wypełnił się po brzegi, a publiczność zachwycona była występami.

– Pięknie, pięknie, co mogę więcej powiedzieć – mówi polkowiczanka Anna Kozłowska. – Już same oryginalne stroje artystów i ich muzyka robią wrażenie, a jak zaczęli śpiewać i tańczyć, to sama miałam ochotę tańczyć. Ale mam zdjęcie z artystami w Meksyku. Bardzo chętnie się zgodzili, to było miłe. Szkoda, że takich imprez nie ma więcej.

Nic straconego, festiwalowe rytmy zabrzmią jeszcze w 5 lipca o godz. 18 w świetlicy wiejskiej w Komornikach, gdzie wystąpią zespół „Portena” z Kolumbii oraz polski zespół „Legnica”. A 7 lipca do Tarnówka zawitają zespoły „Encantos de mi Panama” oraz „Ziemia Legnicka” (godz. 18). Wstęp wolny. Te wydarzenia odbędą się w ramach projektu „Więcej kultury – na zdrowie” dofinansowanego z fundacji KGHM Polska Miedź, a realizowanego przez Centrum Kultury w Polkowicach.

 

 

 

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube