„Dziecko jest radością nie tylko rodziców, ale także kościoła i całego społeczeństwa” – te słowa Karola Wojtyły towarzyszyły społeczności Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Polkowicach podczas wyjątkowego wydarzenia – nadania szkole imienia św. Jana Pawła II. Uroczystość była nie tylko doniosłym momentem historii szkoły, ale też naszego miasta.
W historię szkoły katolickiej i naszego miasta wpisała się nowa, ważna data, 16 października 2025 roku. Nastąpiło wtedy uroczyste nadanie szkole imienia św. Jana Pawła II – wielkiego Polaka, papieża i patrona młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, której przewodniczył biskup diecezji legnickiej Andrzej Siemieniewski. W trakcie eucharystii został odczytany akt nadania imienia św. Jana Pawła II Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej, a także poświęcono nowy sztandar szkoły – symbol jej tożsamości, jedności patriotycznej, wartości chrześcijańskich, a także odpowiedzialności i powinności uczniowskiej.
– Nadanie imienia i poświecenie sztandaru to jedna z najważniejszych kart w historii naszej szkoły, to symbole naszych wartości – mówi ks. Jarosław Święcicki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach. – Najważniejsza myśl naszego patrona jest taka, że dzieci są naszą nadzieją na przyszłość. To jest główne przesłanie, które warto przypominać – podkreśla.
To historyczny moment, który na trwałe wpisze się w dzieje szkoły i całej lokalnej wspólnoty. Początki tego przedsięwzięcia sięgają posiedzenia rady fundacji prowadzącej szkołę.
– Tak naprawdę pomysł zrodził się już w 2023 roku. Wówczas podjęliśmy wyzwanie, żeby szkoła miała swojego patrona. Wtedy nie wiedzieliśmy, że to będzie Jan Paweł II, ale rozmawialiśmy z uczniami, rodzicami, z księżmi i wyłoniliśmy drogą losowania tego świętego – mówi Krystyna Ornatowska, dyrektor placówki. – To człowiek wszechczasów, to myśliciel, aktor, filozof, mistyk, człowiek wiary. Szkoła chce pielęgnować wszystkie wartości swojego patrona – podkreśla.

W kolejnej części uroczystości dokonano aktu przekazania przez rodziców społeczności uczniowskiej sztandaru szkoły. Zaprezentowały się również dzieci z programem artystycznym poświęconym pamięci patrona.
– Święty Jan Paweł II jest jak najbardziej odpowiednim patronem dla naszej szkoły, jego przesłanie, aby mieć miłość do bliźniego jak do siebie samego jest ważne – mówi Martyna Baranowska.
– Nasz patron głosił wiele ważnych przesłań, a najważniejsze według mnie jest to, żeby pomagać drugiemu człowiekowi – mówi Bruno Łomoć – Jest to jedyny papież, który był Polakiem, jestem z tego dumny – dodaje.
Od dziś Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa w Polkowicach należy do rodziny szkół, które odkrywają prawdy zawarte w naukach św. Jana Pawła II i w każdej sytuacji kierują się dobrem, prawdą i wiarą.