W trosce o zapewnienie opieki przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych z terenu Gminy Polkowice podczas planowanego strajku nauczycieli, oraz złagodzenia rodzicom uczniów konsekwencji strajku, w Sali Konferencyjnej UG Polkowice odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu oraz jednostek organizacyjnych Gminy i służb.
Wzięli w nim udział m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, z-ca burmistrza ds. społecznych Paweł Greń, dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury UG Polkowice Alicja Kamecka, dyrektorzy polkowickich szkół podstawowych, Przedszkola Miejskiego Nr 6 (PM Nr 6), komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej (PSP), komendant Straży Miejskiej (SM), dyrektorzy Polkowickiego Centrum Animacji (PCA) i Wiejskiego Ośrodka Kultury (WOK), przedstawiciel Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej (MGBP), kanclerz Uczelni Jana Wyżykowskiego (UJW) oraz radni miejscy.
Podsumowano sytuację we wszystkich szkołach podstawowych oraz PM Nr 6, czyli w tych jednostkach, gdzie w wyniku referendum większość nauczycieli zdecydowało się wziąć udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli, planowanym na poniedziałek, 8 kwietnia.
Dyrektorzy szkół podstawowych i Przedszkola Miejskiego Nr 6 zapewnili, że ich placówki jutro będą dostępne dla uczniów i przedszkolaków, ale nie dla wszystkich. Liczba przyjmowanych jutro dzieci będzie zależała od liczby niestrajkujacych nauczycieli. Ilu z nich nie przyłączy się do strajku – będzie wiadomo po ukonstytuowaniu sie komitetów strajkowych.
Jednak nawet, gdyby srajkowali wszyscy nauczyciele, to każdy dyrektor placówki może objąć opieką do 25 dzieci. W przypadku, gdy w placówce jest jeszcze wicedyrektor lub choć jeden niestrajkujacy nauczyciel, liczba przyjętych uczniów w sposób oczywisty wzrośnie.
Podczas spotkania w ratuszu zweryfikowano także stan przygotowań PCA, WOK, MGBP do ewentualnego przyjęcia dzieci, które nie znajdą miejsca w swoich szkołach i przedszkolu, z uwagi na strajk cześci lub całego personelu nauczycielskiego.
Potwierdzono, że PCA przyjmie do 60 dzieci i zapewni im opiekę od godz. 8-16. WOK przyjmie 30 dzieci w swojej placówce w Sobinie oraz kolejne 30 dzieci w placówce w Komornikach, i zapewni im opiekę od godz. 8-16. MGBP będzie mogła przyjąć do 25 dzieci w godz. od 8-14.
Dodatkowo swoją pomoc w zapewnieniu opieki nad dziećmi zadeklarował dr Dariusz Zając, rektor UJW. Nasza uczelnia będzie mogła zapewnić opiekę ok. 40 dzieciom w godz. od 7.30-15.30.
Także Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS), który prowadzi swoje świetlice środowiskowe, w ramach potrzeb zgłaszanych przez rodziców, gotowy jest zmienić godziny prowadzenia w nich zajęć.
Opiekę nad dziećmi zadeklarowali także polkowiccy strażacy, którzy na czas strajku nauczycieli przygotują dla uczniów specjalne zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie mogła z nich każdorazowo skorzystać grupa nawet 50 dzieci przez 2-3 godziny. Zajęcia z pierwszej pomocy strażacy będą mogli także przeprowadzać w szkołach podstawowych i PM NR 6, jeśli tylko będzie tam dostateczna liczba opiekunów. Dodatkowo w okolicach szkół oraz miejsc najczęściej uczęszczanych przez młodzież policja oraz Straż Miejska będą prowadzić wzmożone patrole.
Wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, dzieci będą mogły skorzystać z posiłków (np. PCA, UJW). Jednak rodzice, którzy zdecydują się pozostawić swoje dzieci na okres strajku w zastępczych jednostkach, proszeni są o zapewnienie wyżywienia swoim dzieciom we własnym zakresie (suchy prowiant).
Uwaga! Rodzice dzieci, dla których zabraknie miejsca w szkołach i przedszkolu, zanim odwiozą je do jednej z jednostek gminnych oferujących opiekę zastępczą, powinni zatelefonować, aby upewnić się, czy są tam jeszcze wolne miejsca.
– Polkowickie Centrum Animacji, tel. (76) 746 88 10,
– Wiejski Ośrodek Kultury, tel. (76) 845 96 56,
– Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, tel. (76) 723 96 66,
– Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. (76) 724 95 23 (świetlica środowiskowa),
– Uczelnia Jana Wyżykowskiego, tel. (76) 746 53 53.
Uwaga! Rodzice przywożą dzieci do jednostek gminnych na własną rękę. Na miejscu konieczne będzie także wypełnienie formularza z oświadczeniem. Jego wzór zamieszczamy jako załącznik do tej informacji (oświadczenie_rodzicow).
Wszystkie szkoły podstawowe oraz Przedszkole Miejskie Nr 6 zadeklarowały, że jeśli w poniedziałek dojdzie do strajku, przyjmą tylko ograniczoną liczbę dzieci. Taką, na jaką pozwoli liczba niestrajkujących nauczycieli. Jednak ta będzie znana dopiero w poniedziałek rano, po ujawnieniu się komitetów strajkowych.
Rodzice, dla których dzieci zabraknie już miejsca w szkole czy przedszkolu, powinni kontaktować się bezpośrednio z sekretariatem szkolnym lub przedszkolnym, lub dyrektorem placówki. Tam otrzymają informację, gdzie mogą skierować swoje dziecko – czy do którejś z innych placówek dydaktycznych w mieście, czy do jednostek gminnych. W przypadku ogłoszenia strajku w poniedziałek rano w każdej placówce dyżurować będzie Dyrektor.
Również od poniedziałkowego poranka, od godz. 6.30, będzie działał telefon informacyjny w Wydziale Oświaty i Kultury Urzędu Gminy Polkowice: (76) 724 67 87, pod którym będzie można uzyskać wszelkie bieżące informacje na ten temat.
Bieżące informacje o aktualnej sytuacji w szkołach i przedszkolach będą zamieszczane na stronie internetowej Gminy Polkowice (www.polkowice.eu) oraz profilach Gminy w mediach społecznościowych.
Wzór oświadczenia rodziców /opiekunów
OŚWIADCZENIE
Zgoda rodziców (opiekunów prawnych) na pobyt dziecka w
………………………………………………………………………………………………..…
( nazwa i adres placówki)
w dniu ……………….……, w godz.…………..….……. .
Na własną odpowiedzialność wyrażam zgodę na pobyt mojego dziecka w ww. placówce
……………………………………………………………………………………………………
(imię i nazwisko dziecka)
…………………………………………………………………………………………….………..
(dane rodzica /opiekuna, adres, telefon, e-mail)
□ Wyrażam zgodę □ Nie wyrażam zgody
na przetwarzanie ww. danych osobowych mojego dziecka oraz moich danych osobowych w celach wynikających z pobytu mojego dziecka w ww. placówce i zapewnienia kontaktu ze mną, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt a, Rozporządzenia parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dn. 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
Jednocześnie oświadczam, że jestem świadomy/a dobrowolności podania ww. danych, oraz, że ich niepodanie uniemożliwia pozostawienia dziecka w ww. placówce.
- Oświadczam, że podane powyższe dane są prawdziwe i aktualne
- Zostałem/am poinformowany/a, że administratorem danych mojego dziecka i moich jest ww. placówka.
- Zapoznałem/am się z załączona klauzula informacyjną.
- Zobowiązuję się do zapewnienia mojemu dziecku wyżywienia podczas pobytu w ww. placówce.
- Dziecko podczas pobytu w ww. placówce znajduje się pod opieką wyznaczonych pracowników.
- Dziecko podczas pobytu może korzystać z telefonu komórkowego tylko w celu kontaktowania się z rodzicem /opiekunem prawnym.
- Placówka nie ponosi odpowiedzialności za kradzież, zgubienie lub zniszczenie rzeczy cennych i wartościowych oraz pieniędzy, podczas pobytu dziecka,
- W razie zagrożenia życia mojego dziecka □ wyrażam zgodę □ nie wyrażam zgody na jego leczenie szpitalne i udzielenie profesjonalnej pomocy medycznej.
- Rodzic /opiekun prawny zobowiązuje się osobiście przyprowadzić i odebrać dziecko z ww. placówki lub pisemnie upoważnić do tego inną osobę.
Upoważniam do odbioru mojego dziecka ……………………………………….…………
Pana /Panią …………………………………………………………………………….……
legitymującego/cą się dowodem osobistym nr ……………………………………………..
………………………………………………………………………. ……………………………….. Czytelny podpis rodzica /opiekuna Miejscowość, data