Po wprowadzeniu, w związku z epidemią koronawirusa, zalecenia izolacji społecznej („zostań w domu”) wielu z nas wybiera się do lasu, aby pobyć na świeżym powietrzu. W trosce o wspólne bezpieczeństwo Lasy Państwowe przygotowały specjalny poradnik.
Leśnicy apelują przede wszystkim o to, aby podczas wypraw do lasu nie tworzyć skupisk ludzi. Wybierać większe kompleksy i unikać najpopularniejszych tras czy miejsc. Najlepsza pora to rano lub wieczór, w dni powszednie, bo mniej jest wtedy spacerowiczów.
„Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny i to samo radzą epidemiolodzy oraz inni lekarze.
Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach. Dlatego apelują: – Przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki.
Co ważne, szczególnie w obecnej sytuacji, trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym niż zwykle, aby nie doszło np. do wypadku i konieczności wzywania służb ratunkowych. Te i tak są nadmiernie obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.

Źródło: Lasy Państwowe