fbpx

Smart city coraz bliżej

na tle autobusów elektrycznych w zakładzie komunikacji Miejskiej stoi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki. W reku trzyma koperte firmowa ZKM z umową na noew autobusy elektryczne
Wiadomości z gminy
fot. Roman Tomczak

O trzy nowe autobusy elektryczne powiększy się flota zeroemisyjnych pojazdów, którymi dysponuje Zakład Komunikacji Miejskiej. To kolejny krok w kierunku bezpieczeństwa i komfortu pasażerów, a także ochrony środowiska i budowy inteligentnego miasta.

Gmina Polkowice, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozyskała środki na zakup trzech w pełni elektrycznych pojazdów w ramach projektu „Zakup autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury do ich ładowania przez Gminę Polkowice”.

– Niezmiernie się cieszę, że rozwijamy nasz tabor zeroemisyjnych pojazdów, tę flotę autobusów elektrycznych, jeżdżących na terenie naszej gminy. Cieszę się, bo zapewniają one nie tylko komfort przemieszczania się po Polkowicach i pomiędzy naszymi sołectwami, ale także wnoszą ogromny wkład w ochronę środowiska i coraz czystsze powietrze. W konsekwencji – lepsze zdrowie naszych mieszkańców – zwraca uwagę burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Specyfikacja przewiduje, że zamówione autobusy będą wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej oraz system monitoringu całej przestrzeni pasażerskiej pojazdu. Nowe elektryki będą także w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i z ograniczeniami ruchowymi, zapewniając wygodny środek transportu publicznego dla wszystkich mieszkańców. Ich zakup prawdopodobnie spowoduje także wycofanie z ruchu kilku autobusów z napędem spalinowym.

– To bardzo ważne, aby sukcesywnie wycofywać z naszych ulic autobusy napędzane silnikami spalinowymi na rzecz pojazdów zeroemisyjnych. Tak też dzieje się w Polkowicach, które aspirują do miana zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. W ten sposób jest nam także coraz bliżej do idei smart city – miasta inteligentnego, kompaktowego, miasta przyjaznego mieszkańcom – mówi włodarz Polkowic.

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach dysponuje jedenastoma zeroemisyjnymi autobusami miejskimi. Dodatkowe trzy autobusy elektryczne jeszcze bardziej podniosą procentowy udział elektryków w polkowickiej flocie autobusowej. A to nie koniec inwestycji w tym kierunku.

– Systematyczne wprowadzanie kolejnych autobusów miejskich z napędem elektrycznym to tylko część procesu, którego elementem jest chociażby polkowicki rower miejski, a finalnym osiągnięciem będzie Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego, to kluczowe połączenia: Lubin, Polkowice, Głogów, która będzie z kolei impulsem do dalszego rozwoju gospodarczo-społecznego Polkowic – zapewnia burmistrz naszego miasta.

W ramach projektu sfinansowane zostaną także: system ładowania autobusów na terenie zajezdni ZKM oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 30 kW, która zamontowana zostanie na dachu budynków znajdujących się na zajezdni ZKM i będzie przeznaczona do zasilania ładowarek uruchomionych w ramach projektu.

Przewidywany, całkowity zakupu trzech nowych autobusów wraz z infrastrukturą do ich ładowania, szacowany jest na nieco ponad 5,5 mln zł, z czego dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi prawie 3,3 mln zł. Obecnie, po pozyskaniu środków, wdrażana jest procedura wyłonienia dostawcy nowych autobusów. Jeśli formalności przetargowe przebiegną zgodnie z założonym harmonogramem, autobusy wyruszą na polkowickie drogi w czerwcu przyszłego roku.

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube