Jeszcze mamy świeżo w pamięci rozpoczęcie roku akademickiego na Uczelni Jana Wyżykowskiego, a już w tej samej sali po raz dziewiętnasty inaugurację mieli słuchacze Polkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W obecności władz uczelni, samorządowców oraz przedstawicieli jednostek gminnych, zabrzmiało uroczyste „Gaudeamus Igitur”. Ponad 150 słuchaczy PUTW rozpoczęło nowy rok akademicki.

– Słuchacze Polkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dziewiętnasty raz rozpoczynają naukę, spotkania i wspólne przeżycia w ramach naszych zajęć – mówi dr Dariusz Zając, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego. – Od seniorów uczymy się i rozwijamy naszą ofertę. Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z historii, z krajoznawstwa, zajęcia informatyczne z obszaru nowych technologii oraz oczywiście propozycja wycieczkowa – podkreśla.
Kolejny rok działalności zapowiada bogatą ofertę wykładów, warsztatów i spotkań tematycznych.
– Kontynuujemy moduły, kontynuujemy działania, jest to sprawdzona formuła i cieszy się dużym powodzeniem, ale mamy też kilka niespodzianek dla naszych słuchaczy. Już w listopadzie weźmiemy udział w ciekawych projektach – informuje Aleksandra Kurek, koordynatorka PUTW. – Główna rekrutacja została zakończona, ale na spóźnialskich jeszcze czekamy. Słuchaczem PUTW może zostać osoba, która mieszka na terenie gminy Polkowice, jest nieaktywnym zawodowo emerytem lub jest rencistą i ukończyła czterdziesty piąty rok życia bez względu na posiadane wykształcenie – dodaje.
Słuchacze PUTW doceniają fakt nie tylko możliwości zdobywania nowej wiedzy, ale też nawiązywania nowych znajomości.
– Mimo, że mam wygospodarowany czas będąc na emeryturze, to korzystam z zajęć, tutaj mogę spotkać bratnie dusze – mówi Andrzej Harciarek, uczestnik PUTW.
– Przede wszystkim panuje tutaj wspaniała atmosfera, to możliwość spotkania się i porozmawiania z innymi seniorami – mówi Daniela Żmuda, studentka PUTW – Można skorzystać z wykładów, później pójść na kawę. Będąc na emeryturze warto poszukać czegoś ciekawego i wypełnić to życie – dodaje.
Inauguracja roku akademickiego PUTW to potwierdzenie słuszności podjętej lata temu przez gminę decyzji.

– Form aktywności dla naszych seniorów jest bardzo wiele, a jedną z nich jest Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku utworzony dziewiętnaście lat temu – wspomina Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – To taka nasza duma, to miejsce, gdzie mieszkańcy, którzy kwalifikują się do bycia słuchaczem mogą się rozwijać korzystając z oferty edukacyjnej i budować nowe znajomości – podkreśla.
PUTW powstał w 2006 roku w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności, której znaczna część po ustaniu aktywności zawodowej związanej w głównej mierze z przejściem na emeryturę nadal chce poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Na słuchaczy czeka bogata oferta edukacyjna, która jest realizowana w formie wykładów, warsztatów, lektoratów, a także zajęć ruchowych.
Organizatorem zajęć na Polkowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku jest Uczelnia Jana Wyżykowskiego, a projekt współfinansowany jest przez Gminę Polkowice.