Przypomnijmy, że choroba wywoływana przez koronawirusa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i z chorobami przewlekłymi. Warto więc zainteresować się losem naszych sąsiadów. Być może ktoś zza ściany potrzebuje naszej pomocy. Podobnie ma to się przy okazji osób objętych kwarantanną.
SENIORZY – GRUPA NAJWIĘKSZEGO RYZYKA
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby COVID-19 i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Zaleca się, by seniorzy pozostawali w domach i zrezygnowali z uczestniczenia w różnego typu wydarzeniach oraz ograniczyli korzystanie z przestrzeni publicznej. Oznacza to, że czynność tak prozaiczna, jak wyjście do piekarni po bułki, dla takich osób może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.
MŁODZI MAJĄ WOLNE
„Pamiętajmy, że najbardziej narażoną grupą na zarażenie są osoby starsze, a młodzi mają wolne” – czytamy na profilu akcji „Pomóż swojemu sąsiadowi, nie bądź obojętny!”. Chodzi o to, aby zainteresować się losem najbliższego sąsiada. Zamknięte zostały instytucje publiczne, miejsca rozrywki, wiele osób pracuje zdalnie z domu. Wystarczy więc poświęcić chwilę i rozejrzeć się po najbliższym sąsiedztwie. Może ktoś za ścianą pilnie potrzebuje sprawunków czy leków.
POTNIJ POLKOWICKĄ
W ostatnim wydaniu Gazety Polkowickiej umieściliśmy dla państwa wzór kartki, na której można wyrazić chęć do pomocy w zrobieniu zakupów czy załatwieniu ważnych spraw. Kartkę wystarczy wyciąć z gazety lub wydrukować stąd:

i umieścić na tablicy ogłoszeń w naszej klatce lub innym miejscu, znajdującym się w zasięgu najbliższego sąsiedztwa. Należy podać na takiej kartce swoje dane i czekać na odzew. To będzie oznaczało, że jesteście gotowi, aby pomóc. Dla nas to drobny gest, a dla sąsiada może oznaczać bardzo wiele. No i pomóc mu w przetrwaniu epidemii.
POMOC OSOBOM W TRUDNEJ SYTUACJI
Burmistrz Polkowic wydał specjalne zarządzenie gwarantujące pomoc osobom, które są w trudnej sytuacji materialnej i finansowej, ze względu na kwarantannę, wiek czy stan zdrowia. Chodzi o pomoc tzw. niepieniężną w okresie pandemii koronawirusa, a więc o dostarczenie posiłków, żywności, leków czy środków czystości osobom, które nie mogą ich odebrać osobiście.
