fbpx

Ruszyło głosowanie na Polkowiczankę Roku 2025

Ruszyło głosowanie na Polkowiczankę Roku 2025
Wiadomości z gminy
fot. UG Polkowice

Dziesięć kobiet – mieszkanek naszej gminy – walczy o głosy w plebiscycie Polkowiczanka Roku 2025. Głosowanie SMS ruszyło i potrwa do 31 maja. Poznaj kandydatki i oddaj głos na jedną z nich.

To pierwsza edycja plebiscytu, którego celem jest docenienie wkładu kobiet w rozwój naszej gminy i uhonorowanie ich codziennych działań na rzecz mieszkańców. Plebiscyt POLKOWICZANKA ROKU 2025 ruszył 8 marca przy okazji Dnia Kobiet. Do 4 kwietnia organizatorzy zbierali zgłoszenia. Następnie kandydatury były weryfikowane i potwierdzane.

Zgłoszono 11 kandydatur, jedna kandydatka wycofała się jednak w trakcie weryfikacji. Pozostało 10 pań, których imiona i nazwiska oraz wizerunek wraz z przypisanymi numerami, które będzie należało podać w treści wiadomości SMS oddając głos, publikujemy poniżej.

O tym, która mieszkanka naszej gminy zostanie uhonorowana tytułem i otrzyma wyjątkową statuetkę, zadecydują mieszkańcy w głosowaniu SMS. Głosowanie potrwa do 31 maja.

Poznajcie bliżej kandydatki:

Barbara Abramowicz: Młoda i ambitna – tak w skrócie można opisać tę kandydatkę. Łączy bycie mamą z działalnością społeczną na rzecz kobiet w gminie Polkowice. W 2024 roku prowadziła wiele działań wraz z Polkowicką Radą Kobiet, której przewodniczy. Między innymi brała udział w akcjach profilaktycznych promujących kobiece zdrowie. Wspierała panie w trudnej sytuacji życiowej współorganizując zbiórki, w tym szczególnie zbiórki środków higieny menstruacyjnej. Tym środkami regularnie uzupełniała też „Różowe Skrzyneczki” w polkowickiej przychodni. Współorganizowała również akcję przeciwko przemocy wobec kobiet „Nazywam się Miliard”. Angażowała się w akcje charytatywne polkowickiego wolontariatu. Działała na rzecz integracji lokalnej społeczności, promując rodzinne i aktywne spędzanie czasu podczas „Biegu w Spódnicy” oraz „Drugich Śniadań”. Barbara jest też członkinią rady rodziców w Przedszkolu Miejskim nr 3. W ubiegłym roku brała udział w przygotowaniu procesu nadania imienia placówce, co będzie miało pozytywne skutki w roku bieżącym.

 

 

Katarzyna Adamska: Kobieta z sercem do polkowickiej młodzieży. Komendantka Ochotniczych Hufców Pracy w Polkowicach. Na co dzień zajmuje się młodzieżą między 15. a 18. rokiem życia oraz absolwentami do 25. roku życia. Jak mówi, wszystkie jej działania są skoncentrowane wokół jej podopiecznych. W 2024 wzięła udział w kilku projektach, dzięki którym dzieci z hufca mogły wyjechać za granice. Jak każdego roku, pomagała im odpowiednio przygotować się do wejścia na rynek pracy. Jej zadaniem jest doprowadzenie do jak największej liczby zdawalności egzaminów w trzeciej klasie branżowej. Przez cały czas ma pod opieką około 100 uczestników OHP w Polkowicach. Co roku szkołę kończy około 30 jej podopiecznych. W 2024 roku działała też w Polkowickiej Radzie Kobiet, gdzie przede wszystkim koncentrowała się na umożliwianiu dziewczynkom z hufca udziału w różnych działaniach. Brała udział w akcjach profilaktycznych i integracyjnych. W OHP prowadziła też „Różową skrzyneczkę”, aby przeciwdziałać ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu.

 

 

Danuta Dawidowicz: Jest położną z 50-letnim stażem. Towarzyszyła i towarzyszy całym pokoleniom polkowiczanek w ciąży i podczas pierwszych tygodni z nowo narodzonymi dziećmi. Jako położna środowiskowa opiekowała się całymi rodzinami kobiet: babciami, mamami i córkami, a teraz jeszcze ich wnuczkami. Martwi ją fakt, że jest coraz mniej porodów. Uwielbia swoją pracę i swoje pacjentki, dla których jest dostępna o każdej porze dnia i nocy. W 2024 roku przez jej czułe i kochające ramiona przewinęło się około 130 nowo narodzonych mieszkańców naszej gminy. Uczy kobiety samobadania piersi, działa w ramach akcji profilaktycznych, w szczególności tych dotyczących przeciwdziałania chorobom kobiecym, jak nowotwory piersi czy szyjki macicy. Przez trzy kadencje działała w radzie, a potem zarządzie osiedla Gwarków. W ubiegłym roku, jak i w poprzednich latach działała też w Stowarzyszeniu Charytatywnym „Polkowicka Złota Jesień”. W październiku 2024 została wybrana do Rady Seniorów Gminy Polkowice. Najważniejsze są dla niej jednak kobiety oraz nowo narodzone maluszki.

 

 

Weronika Florian: Promuje zdrowy styl życia, co jest dla niej bardzo ważne. Sport jest z nią od dziecka. W 2024 roku wystartowała z projektem „Najszybszy Dzik w Mieście”. Jest to impreza biegowa z przeszkodami, podczas której organizowane są charytatywne zbiórki dla potrzebujących mieszkańców gminy Polkowice. Jako główna inicjatorka koordynowała pracę 80 osób. Od lat reprezentuje gminę na arenie krajowej w zawodach w podnoszeniu ciężarów, jak i zawodach cross fit. W grudniu 2024 zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy w Albanii. Jest trenerką personalną i prowadzi zajęcia grupowe. Wielu mieszkańców gminy może brać udział w treningach. Ma talent do motywowania innych do aktywności sportowej, dlatego w ubiegłym roku z sukcesami rozpoczęła prowadzenie zajęć dla osób początkujących. Namawia kobiety, głownie koleżanki, aby nie zamykały się w domach, tylko w ciągu tygodnia trochę czasu poświęcały sobie i swojemu zdrowiu. Sport to jej życie. Swoją postawą codziennie udowadnia, że siła jest kobietą.

 

 

Marta Jaskuła: To mama 18-letniej dziś Julii, która urodziła się z zespołem Downa. Zrzekła się prawa do kariery zawodowej, aby móc się nią opiekować. Jej codzienność to walka o godne życie dziewczynki. 2024 rok, jak i 2023 spędziła wraz z córką w szpitalach, ponieważ okazało się, że ma ona perlaka w obu uszach. To guz, który zjadł jej kosteczki słuchowe. Operacje i aparat słuchowy pomogły, choć Julia ma duży niedosłuch, więc na nowo uczą się wzajemnej komunikacji. Dziś pomaga 18-latce jak najlepiej wejść dorosłość. Na co dzień toruje też drogę dla rodziców innych dzieci z zespołem Downa. Była członkinią Fundacji „Radosne Serca”, a obecnie „Dzieciom zdążyć z pomocą”, współpracuje też z Eudajmonią. W ubiegłym roku na spotkaniach z rodzicami opowiadała własne historie, jak sobie radziła, kiedy Julka się urodziła, jaką drogę przeszli po różnych specjalistach. Jak wspomina, ona wtedy nie miała wsparcia, dlatego chętnie dzieli się wiedzą z innymi. To osoba, która nie odpuszcza i walczy o swoje dziecko. Doradza innym rodzicom, którzy są w podobnej sytuacji.

 

 

Joanna Kąca: Utalentowana dyrygentka z sercem do muzyki, dzieci i młodzieży. Rok 2024 roku był przełomowy w jej karierze. Po 25 latach zakończyła działalność społeczną Chóru Cantabile i rozpoczęła nowy rozdział. Muzyczna perełka gminy Polkowice zajmowała czołowe miejsca w krajowych i międzynarodowych konkursach. Dała z chórem niezliczoną liczbę koncertów, a edukację muzyczną w chórze przeszło około 3000 dzieci, nie tylko z SP3, ale z całej gminy. Przez te lata wykształciła wielu artystów, którzy robią dziś karierę międzynarodową. Wraz z chórem została uhonorowana nagrodą Silesia z województwa dolnośląskiego, a indywidualnie nagrodą Ministra Edukacji za całokształt. Największe sukcesy chóru, to między innymi Grand Prix w Spychowie – międzynarodowy konkurs chórów o złoty miecz Juranda czy międzynarodowy prestiżowy konkurs prof. Szyrockiego w Międzyzdrojach. Dziś prowadzi chór Aurelian, w którym śpiewa około 30 osób pochodzących z Cantabile. W SP3, gdzie pracuje, stworzyła zespół Lalali, który śpiewa muzykę rozrywkową, a także zespół taneczny Simply Students.

 

 

Agnieszka Kopeć: Przedsiębiorczyni, właścicielka Przystanku Manufaktura. Jest laureatką plebiscytu Fundacji Boskie Karkonoskie – „Boskie, pokażcie się”. Za jej sprawą pod koniec 2023 roku w Polkowicach odbyła się „Boska kawka”, która zainaugurowała poplebiscytową wystawę w naszym mieście. W ramach współpracy z „Boskimi” tworzy unikatowe mydła, które z Polkowic idą dalej w świat, promując również nasze miasto. W ubiegłym roku prowadziła wiele różnych warsztatów, propagując naturalną pielęgnację. Brała udział w projekcie „Etnokultura w rękodziele” w polkowickiej bibliotece. Uczestniczyła w wydarzeniach Centrum Kultury – Kobiece Spojrzenie i Weekend Kawy – gdzie dzieliła się swoją wiedzą i pasją. Współpracuje z „Samo Dobro”, manufakturą Fundacji Feminoteka, wspierającą kobiety po doświadczeniu przemocy seksualnej. Pod koniec 2024 roku spełniła swoje marzenie i otworzyła własną mydlarnię, w której tworzy rzemieślnicze mydła z przesłaniem. Każde z nich opatrzone jest słowem mocy – odwaga, czułość, wdzięczność, harmonia, uważność – przypominającym o tym, co w kobietach piękne i ważne.

 

Wiesława Pomian: Od kilkunastu lat działa na rzecz lokalnej społeczności, szczególnie tej senioralnej. Jest prezeską Stowarzyszenia Charytatywnego „Polkowicka Złota Jesień”, w ramach którego organizuje dla polkowiczan wiele przedsięwzięć. Przez trzy kadencje udzielała się w radzie, a potem zarządzie osiedla Gwarków. Od kilku lat jest też przewodniczącą Rady Słuchaczy Polkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jest członkinią Polkowickiej Rady Kobiet i angażuje się we wszystkie jej działania, jak „Różowy Październik” czy „Bieg w spódnicy”. Działa również w Radzie Seniorów Gminy Polkowice. Zależy jej, by mieszkańców łączyć i integrować. Organizuje wydarzenia o różnej tematyce. Kulturalne: wyjazdy do filharmonii, teatrów, opery. Rozrywkowe: turnusy wakacyjne i zabawy taneczne z różnych okazji. Coś dla zdrowia: wyjścia do groty solnej, kręgle, gimnastykę, aquaaerobik, a także badania tarczycy czy densytometrię. Organizuje też spotkania edukacyjne dla seniorów w zakresie bezpieczeństwa. Wszystko, co robi, to działalność wolontariacka i charytatywna.

 

Grażyna Sulikowska: Aktywna działaczka, która chętnie pomoże każdemu. Jej działalność trudno podsumować tylko w jednym roku, bo od lat angażuje się w życie społeczne naszej gminy. Pełniła m.in. funkcję radnej miejskiej. Od lat działa na osiedlu Polanka, które jest jej najbliższym sercu miejscem do życia. W ubiegłym roku jej projekt Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego, który obejmuje budowę skweru wraz z fontanną na Polance, zdobył najwięcej głosów w całej gminie. Warto podkreślić, że było to już jej siódme przedsięwzięcie w ramach PBO. Wspólnie z mieszkańcami wywalczyła m.in. osiedlową biblioteczkę. Ważne są dla niej codzienne relacje międzyludzkie, pomoc sąsiedzka. Ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. W ubiegłym roku była koordynatorką na Polkowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W Pałacu w Suchej Górnej zorganizowała m.in. huczne walentynki dla seniorów oraz zakończenie roku akademickiego na około sto osób. W październiku ubiegłego roku została wybrana do Rady Seniorów Gminy Polkowice na kolejną kadencję.

 

Dorota Trzmielewska: Z prawdziwą pasją i zaangażowaniem psychogerontolożka i edukatorka seniorów w Centrum Kultury odczarowuje starość! Dzięki jej nowatorskim inicjatywom, takim jak projekty „Senior w Centrum”, „Kultura jest alternatywą” czy „Polska dla początkujących i zaawansowanych – podaj dalej!” oraz autorskim warsztatom „CUD-owna równowaga”, wzrosła aktywność społeczna i poczucie własnej wartości u około 130 seniorów. To z jej inicjatywy powstały spektakle „Przecież się uśmiecham” i „U nas na wsi”, a grupa „Rodzina” Seniora w Centrum z sukcesem promuje gminę Polkowice, prezentując swoje talenty w regionie i poza nim. Jest pomysłodawczynią inicjatywy święta tańca pod hasłem „Taniec niejedno ma imię – czyli świętujemy, tańczymy”. Zainicjowała także akcję „Seniorzy dla Seniorów”, która dba o seniorów zależnych oraz wolontariat senioralny. Dzięki jej wizji i niezwykłemu zaangażowaniu starość w Polkowicach zyskała jaśniejsze oblicze, pełne aktywności, twórczości i wzajemnego wsparcia, przynosząc korzyści lokalnej społeczności, która może czerpać z mądrości i doświadczenia seniorów.

 

– Jest to nie tylko zabawa czy kolejny konkurs, ale uhonorowanie niezwykłych kobiet, mieszkanek gminy Polkowice. Dostrzeżenie ich głosu i wartości, jaką wnoszą do naszego społeczeństwa – mówi burmistrz Wiesław Wabik, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem.

Laureatkę poznamy podczas Dni Polkowic. Ogłoszenie wyników nastąpi w sobotę 14 czerwca w trakcie pierwszego dnia święta naszego miasta.

Kontakt z organizatorem możliwy jest pod adresem e-mail: plebiscyt@gmina.polkowice.pl lub pod numerem 76 847 41 47. Z regulaminem można się zapoznać między innymi TUTAJ.

red. DRM
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube