fbpx

Rozmawiali o elektromobilności

Rozmawiali o elektromobilności
Wiadomości z gminy

W siedzibie KGHM odbyła się konferencja „Elektromobilne Zagłębie Miedziowe”. O dobrych praktykach stosowanych w naszej gminie mówił podczas swojego wystąpienia burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Była to pierwsza tego typu konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska, KGHM oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Wzięli w niej udział m. in. samorządowcy z naszego regionu, eksperci oraz przedstawiciele firm i przedsiębiorstw zajmujących się elektromobilnością.

Celem konferencji było dostarczanie wiedzy na temat obecnych i przyszłych rozwiązań dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego z zakresu elektromobilności. Na ten temat mówił także Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

burmistrz Polkowic

– Elektromobilność nie jest dla nas celem, jest środkiem do dbania o czyste powietrze, zwiększenia mobilności mieszkańców już nie tylko na terenie gminy, ale całego powiatu. Jest możliwością do tego, aby czynić Polkowice atrakcyjnym, ekologicznym miejscem do mieszkania – tłumaczył burmistrz Puźniecki.

Włodarz miasta wspomniał również o posiadanych przez gminę dwóch elektrycznych autobusach oraz planowanym zakupie kolejnych dziewięciu. Przypomnijmy, że środki na ten cel w wysokości ponad 14 mln zł. zostały pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jako dopełnienie polityki transportu miejskiego burmistrz wskazał stosowanie alternatywnych środków lokomocji. Sukces polkowickich rowerów miejskich jest na to idealnym przykładem.

Kolejnym elementem dbałości o czyste środowisko jest, zdaniem burmistrza, inwestowanie w fotowoltaikę.

– To bardzo ważny, przyszłościowy element rozwoju elektromobilności. Rozwiązanie to jest stosowane na dachach wielu budynków w naszej gminie np. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej czy na budynku mieszkalnym przy ul. Hubala 20ab – zaznaczył.

W swoim wystąpieniu burmistrz zdradził również plany dalszego rozwoju elektromobilności w naszej gminie. Wśród nich znalazł się m.in. montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz budowa farmy fotowoltaicznej.

Wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i poglądów jest bardzo istotna dla rozwoju elektromobilości w naszym regionie. Dlatego też podczas konferencji wszyscy zgromadzeni goście podpisali list intencyjny deklarujący współpracę w dziedzinie elektromobilności w Zagłębiu Miedziowym. Spotkanie zakończyła prezentacja samochodów elektrycznych.

red. Paula Piastowska
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube