Wotum zaufania dla Wiesława Wabika oraz absolutorium za wykonanie budżetu 2024 roku – udzielone jednomyślnie. Podczas sesji radni Rady Miejskiej pozytywnie ocenili pracę burmistrza Polkowic. Wcześniej pozytywną ocenę z wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa.
Za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w 2024 roku zagłosowali wszyscy radni, także z opozycji. Wskazano na wyjątkową sytuację finansów gminy wynikającą z zadłużenia oraz przypomniano działania naprawcze wdrożone przez Wiesława Wabika, który decyzją mieszkańców wrócił do Ratusza po ostatnich wyborach.
Rok 2024 to okres naszej wspólnej intensywnej pracy, czas dobrych zmian – raport o stanie gminy przedstawił burmistrz Wiesław Wabik.
To czas intensywnego stabilizowania budżetu i przygotowywania planów inwestycyjnych, to kontynuowanie procesów służących rozwojowi naszej gminy, bezpieczeństwu mieszkańców i poprawie jakości życia. Wiele nowych zadań zostało zainicjowanych. Mają one jasny cel – zrównoważony rozwój Polkowic oraz dbałość o każdego mieszkańca, niezależnie od miejsca zamieszkania.
FINANSE
Sytuację gminy Polkowice w 2024 roku najmocniej zdefiniowały finanse, o uzdrowienie których poprosili mieszkańcy, dając Wiesławowi Wabikowi mandat zaufania w wyborach samorządowych. Nowy włodarz zastał ogromne zadłużenie, które na koniec 2024 roku osiągnęło 211 milionów złotych. Drugim czynnikiem stało się błędne naliczenie przez Ministerstwo Finansów należnych gminie Polkowice wpływów z podatku od osób prawnych CIT. Na konto gminy nie wpłynęło wiele milionów złotych. W 2025 roku ta kwota sięga kilkudziesięciu milionów, stąd intensywne starania obecnych władz o naprawienie tego błędu przez Ministerstwo Finansów.
Dzięki rozsądnemu zarządzaniu zachowaliśmy równowagę finansową, mimo wyzwań związanych z inflacją i rosnącymi kosztami usług publicznych.
W 2024 roku w gminie Polkowice zrealizowaliśmy wydatki majątkowe, w tym inwestycyjne na kwotę ponad 104 milionów złotych, a dochody budżetu osiągnęły poziom ponad 375 milionów złotych, co stanowi 99,7% zaplanowanego wykonania. Równocześnie rok 2024 zakończyliśmy zadłużeniem w wysokości 211 mln złotych.
W gminie Polkowice mamy wysokie dochody, ale równie duże wydatki związane przede wszystkim z utrzymaniem wysokiej jakości życia w naszej gminie oraz mądrą spłatą zadłużenia. I to nam się udało w 2024 roku.
INWESTYCJE
W 2024 roku zakończyliśmy wiele istotnych inwestycji:
- zakończenie przed czasem modernizacji ul. Przemysłowej w Polkowicach
- oddanie do użytku – również po modernizacji – zespołu basenów zewnętrznych Grzybek
- oddanie do użytku po modernizacji – basenu sportowego w kompleksie Aquaparku
- termomodernizacja budynku przy ul. Skalników oraz przy ul. Ratowników
- wymiana starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne systemy grzewcze.
Nie wszystko udało się zrealizować od razu. Część inwestycji – np. modernizacja oświetlenia ulicznego, modernizacja Aquaparku, budowa sieci światłowodowej – albo już się zakończyła (jak np. otwarcie Aquaparku), albo zakończy się do końca tego roku.
W planach znajdują się inwestycje związane z mieszkalnictwem, infrastrukturą i transportem. Od jesieni 2024 roku działają zespoły robocze. Ich zadanie to opracowanie spójnych planów i harmonogramów dalszych działań inwestycyjnych gminy Polkowice.
PROGRAMY SPOŁECZNE
Z sukcesem realizowaliśmy w 2024 roku programy społeczne i osłonowe. Wspieraliśmy rodziny, osoby z niepełnosprawnościami, a także rozwój edukacji i kultury.
W 2024 roku kontynuowaliśmy i rozwijaliśmy lokalne programy zdrowotne – od profilaktyki nowotworowej, poprzez rehabilitację, aż po wsparcie dla seniorów, dzieci i młodzieży.
Najważniejsze programy:
- program „Chronię życie przed rakiem”
- szczepienia przeciw grypie dla osób po 60. roku życia
- działania w zakresie zdrowia psychicznego
- opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach,
- rozszerzenie dostępu do usług chirurgicznych
- lokalne działania profilaktyczne
– W tym kontekście ważne jest, że dzięki rozsądnemu zarządzaniu finansami zachowujemy bezpieczny poziom zadłużenia oraz dodatnią nadwyżkę operacyjną. Udało nam się to osiągnąć dzięki wprowadzeniu ścisłej dyscypliny finansowej, racjonalizacji wydatków, efektywnemu zarządzaniu zasobami oraz obniżeniu kosztów bieżących i transparentności w zarządzaniu gminnymi finansami – podkreśla Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. I dodaje – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Polkowice za zaangażowanie i społeczną aktywność, za cierpliwość oraz zaufanie. Dziękuję także radnym, pracownikom urzędu, sołtysom, dyrektorom jednostek organizacyjnych, prezesom gminnych spółek oraz wszystkim osobom, które każdego dnia pracują na rzecz naszej wspólnoty. Gmina Polkowice to nasi mieszkańcy, my wszyscy, którym leży na sercu nasze wspólne dobro.
Za udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu za 2024 rok oraz wotum zaufania zagłosowało jednomyślnie 20 obecnych radnych Rady Miejskiej w Polkowicach.
Cały dokument: Raport o stanie gminy za 2024