Radni jednogłośnie podjęli uchwałę

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę
Wiadomości z gminy

Na dzisiejszej (24.09) sesji Rady Miejskiej w Polkowicach, radni jednogłośnie podjęli uchwałę ws. podjęcia inicjatywy ustanowienia Świętego Sebastiana Patronem Polkowic.

– Podjęcie dzisiejszej uchwały dopiero rozpoczyna cały proces ustanowienia patronatu św. Sebastiana – mówi Roman Rozmysłowski, przewodniczący Rady Miejskiej. – Wierzę i mam nadzieję, że uda nam się ustanowić patronat do 4 lipca przyszłego roku, co byłoby upamiętnieniem wydarzeń z 1680 r, kiedy w naszym mieście panowała dżuma – dodaje.

Kolejnym krokiem w celu ustanowienia patronatu będzie złożenie odpowiedniego pisma przez duchownych wraz z podjętą uchwałą, na ręce Biskupa legnickiego, który będzie dalej procedował tę inicjatywę w Watykanie.

–  Inicjatywa ustanowienia patronatu ma nie tylko wymiar formalny, ale chcemy budować również tożsamość na bogatej historii naszego miasta – mówił z kolei Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Nasze tradycje to nie tylko te górnicze, ale i sięgające wieków średnich i chcemy budować poczucie dumy z Polkowic zwłaszcza u najmłodszych pokoleń polkowiczan – podkreślił.

Na sesji obecni byli również duchowni z polkowickich parafii m.in. ksiądz dziekan Marek Pluskota, który przybliżył wszystkim zebranym postać św. Sebastiana, a także przedstawił procedurę ustanowienia patronatu.

– Cieszę się, że doszło do połączenia sił samorządu i władzy kościelnej – mówi Marek Staroń, radny Rady Miejskiej w Polkowicach. –  Myślę, ze ta inicjatywa łączy wszystkich polkowiczan i wszystkich radnych, co dało wyraz w dzisiejszym głosowaniu. Trzeba trzymać kciuki, aby już 4 lipca przyszłego roku św. Sebastian został oficjalnie ogłoszony patronem Polkowic. Będzie to z pewnością bardzo ważne wydarzenie w historii naszej gminy – podsumowuje.

Jak mówi historia św. Sebastian w przeszłości był już patronem Polkowic. Stało się to za sprawą ciężkich doświadczeń, jakie spadły na miasto w XVII w. Wówczas panowała tu dżuma, która pochłonęła wiele ludzkich istnień. Bezsilni mieszkańcy postanowili szukać ratunku u świętych. Wówczas złożyli ślubowanie św. Sebastianowi i poprosili o obronę przed skutkami tej choroby.

 

 

 

Galeria Zdjęć