1

Pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa

Co to jest SARS-CoV-2?

Jest to wirus należący do grupy koronawirusów, które wywołują ostrą chorobę układu oddechowego – COVID-19. Jest to siódmy znany chorobotwórczy dla ludzi gatunek z tej grupy wirusów. Pierwsze przypadki zakażeń ludzi tym wirusem odnotowano pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan we wschodnich Chinach. „Koronawirus” przenosi się drogą kropelkową, a u niektórych chorych wywołuje ciężkie zapalenie płuc i ARDS wymagający zastosowania wentylacji mechanicznej.

Wszystkie aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia

Jakie są objawy infekcji?

Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji. Najczęściej występujące objawy: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Rzadziej występujące objawy: ból mięśni, ból gardła, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, utrata smaku lub węchu, wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp. Poważne objawy:
trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, utrata mowy lub zdolności ruchowych. W przypadku wystąpienia poważnych objawów niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Przed wizytą u lekarza lub w placówce medycznej należy zadzwonić i umówić się na wizytę. Osoby z łagodnymi objawami i niecierpiące na inne schorzenia powinny zwalczać objawy w domu. Objawy pojawiają się średnio po 5–6 dniach od zakażenia wirusem, mogą jednak wystąpić dopiero po 14 dniach. 
Pytania i odpowiedzi dotyczące pandemii COVID-19 są na bieżąco aktualizowane TUTAJ

Co to znaczy DDMA+W?

Jest to skrót od „Dystans, Dezynfekcja, Maseczka, Aplikacja plus Wietrzenie”, a więc pięciu zasad reżimu sanitarnego, których należy przestrzegać w czerwonej strefie. Półtora metra minimalnej odległości między pieszymi, dezynfekcja, noszenie maseczki w miejscach publicznych – to najważniejsze zalecenia, do których należy się stosować, by powstrzymać pandemię koronawirusa. Warto też korzystać z dedykowanej aplikacji STOP COVID i wietrzyć pomieszczania. 

W jaki sposób załatwiać sprawy urzędowe?

Urzędy i instytucje tak organizują pracę, by petenci sprawy mogli załatwić telefonicznie bądź za pośrednictwem Internetu. Zachęca się mieszkańców do ograniczenia wizyt osobistych. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. 

Wychodzisz z domu? Zasłoń usta i nos!