Pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa

Pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa
Wiadomości z gminy

Pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa.

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt, a także u ludzi. Ostatnio odkryty koronawirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19.

 Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

  • bezpośrednio, drogą kropelkową. Zawierające wirusa drobne kropelki powstają w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i mogą być bezpośrednią przyczyną zakażenia.

Odległość 1-1,5 m od drugiej osoby, z którą się rozmawia, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku.

  • pośrednio – poprzez przedmioty skażone podczas kichania czy kaszlu. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ale zanim ulegnie dezaktywacji może upłynąć nawet kilkanaście godzin i w czasie może on być zakaźny.

Czy można zarazić się od osoby, która nie ma objawów?

Ryzyko zakażenia koronawirusem od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Ale wiele osób z potwierdzonym zakażeniem doświadcza jedynie łagodnych objawów. Dotyczy to szczególnie wczesnych stadiów choroby.

Czy można zarazić się drogą fekalno-oralną?

Ryzyko zakażenia koronawirusem przez kontakt z kałem zarażonej osoby wydaje się niskie, choć wstępne badania sugerują, że w niektórych przypadkach wirus może być obecny w kale. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Ile wynosi okres inkubacji?

Okres inkubacji to czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby. Wynosi on od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni.

Jakie są objawy koronawirusa?

Najczęstsze objawy to: gorączka, kaszel, duszność. Niektórzy pacjenci mogą mieć katar, biegunkę, ból gardła. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Ciężką postać choroby obserwuje się głównie u osób starszych, z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi, np.: nadciśnieniem czy cukrzycą.

Jak długo wirus przetrwa na powierzchniach?

Badania sugerują, że koronawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach nawet kilkanaście godzin. Jeśli uważasz, że powierzchnia mogła zostać skażona, wyczyść ją środkiem dezynfekującym. Umyj ręce mydłem i wodą lub zdezynfekuj środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Unikaj dotykania dłońmi oczu, ust lub nosa.

Jak prawdopodobne jest zarażenie koronawirusem?

Dla większości ludzi ryzyko zakażenia koronawirusem jest wciąż niskie. Są jednak miejsca na świecie, w których on się rozprzestrzenia. Dlatego trzeba stosować się do rekomendacji GIS i ograniczeń dotyczących podróży, przemieszczania się i przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji epidemiologicznej, na obszarze, w którym się znajdujesz. GIS publikuje aktualizacje na temat sytuacji epidemiologicznej na całym świecie.

Czy można zarazić się koronawirusem od zwierząt domowych?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

Czy bezpiecznie jest otrzymać paczkę z dowolnego obszaru, w którym zgłoszono koronawirusa?

Tak. Prawdopodobieństwo zarażenia poprzez produkty handlowe jest niskie, a ryzyko zarażenia wirusem, który powoduje COVID-19 poprzez paczkę jest również niskie. Obecnie brak jest dowodów naukowych na zakażenie koronawirusem przez paczkę nadaną z Chin lub Europy.

Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?

Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, opiekujące się chorymi i personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie korona wirusem. Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących.

Czy istnieje szczepionka przeciw korona wirusowi?

Obecnie nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby zakażeniu SARS-CoV-2 lub leczył COVID-2019. Prowadzone są badania kliniczne nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19?

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. Dlatego nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia koronawirusa.

Jeśli mieszkam w obszarze, w którym wystąpiły przypadki zakażenia koronawirusem, czy jestem narażony na dodatkowe ryzyko?

Osoba z koronawirusem nie naraża innych, jeżeli pozostaje w izolacji i zbadano, z kim miała bliski kontakt. Nadzór sanitarno-epidemiologiczny i śledzenie kontaktów to podstawowy element pracy służb sanitarnych.

Gdzie mogę uzyskać informację na temat koronawirusa?

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.

Na stronach internetowych: Główny Inspektorat Sanitarny, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć ostrą chorobę układu oddechowego na skutek zakażenia koronawirusem:

Natychmiast trzeba telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Co to znaczy, że ktoś miał bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

  • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w odległości mniejszej niż 2 metry, przez ponad 15 minut;
  • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby – twarzą w twarz przez dłuższy czas;
  • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;
  • osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora lub w tym samym pokoju, np. hotelowym, w akademiku.

Co oznacza izolacja dla osób, które nie mają objawów?

  • pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą lub po powrocie z obszaru zagrożonego i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
  • poddanie się monitoringowi epidemiologicznemu – w szczególności podanie numeru telefonu do codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia przez pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej,
  • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem – należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Kwarantannę można skrócić, gdy wyniki testów na obecność wirusa SARS-CoV-2  u osoby podejrzanej wyszły negatywne, a z którą osoba poddana kwarantannie miała kontakt. Decyzję o skróceniu kwarantanny podejmuje tylko właściwy Państwowy Inspektor Sanitarny.

Jestem poddany kwarantannie domowej. Czy mogę wyjść do sklepu po jedzenie? Muszę odebrać lek z apteki, co powinienem zrobić?

Osoby, na które nałożono kwarantannę absolutnie nie powinny opuszczać miejsca zamieszkania, czyli nie wychodzić do sklepu czy z psem na spacer. Powinny zaś informować Państwową Inspekcję Sanitarną o stanie zdrowia, często myć ręce, unikać dotykania oczu i ust, dezynfekować powierzchnie dotykowe, zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania.

Czy kobiety w ciąży są szczególnie narażone?

Według WHO, kobiety w ciąży nie wydają się mieć zwiększonego ryzyka zakażenia korona wirusem. Nie ma wystarczających danych na temat wpływu zakażenia na płód.

Gdzie szukać informacji dla podróżnych?

Na stronie GIS znajdują się aktualne komunikaty dla podróżnych.

 

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Często myj ręce.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce, a częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Powstrzymaj się też od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.

Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych.

Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe.

Biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów, najlepiej wody. Nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Unikaj palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Wszelkie używki osłabiają odporność organizmu. Osoby palące papierosy lub pijące alkohol są bardziej podatne na zachorowanie.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej.

Spacer z bliskim to idealna forma aktywności fizycznej, która pozwala zachować dobre zdrowie. Pamiętaj, że zalecenie wychodzenia z domu nie dotyczy osób objętych kwarantanną.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS.