fbpx

Przestrzeń rozrywki, relacji i twórczego działania

Przestrzeń rozrywki, relacji i twórczego działania
Wiadomości z gminy
fot. Centrum Kultury w Polkowicach

Organizują setki wydarzeń, warsztatów i spotkań w ciągu roku. Wspierają inne instytucje, wypożyczają sprzęt, pomagają przy eventach. Animują życie społeczne i kulturalne w gminie. A przede wszystkim – tworzą przestrzeń, w której mieszkańcy mogą się spotkać, rozwijać pasje i poczuć, że kultura jest dla nich. Mowa o załodze Centrum Kultury w Polkowicach.

Coraz wyraźniej widać, że mieszkańcy nie chcą być tylko odbiorcami wydarzeń. Chcą współtworzyć kulturę, zgłaszać pomysły, brać udział w działaniach artystycznych i społecznych.

– Od kilku lat zdecydowanie mocniej stawiamy na inicjatywy oddolne. To trend ogólnopolski, a nawet międzynarodowy, który w Polkowicach znajduje bardzo podatny grunt. Kultura ma ogromny wpływ na dobrostan. Powinna być miejscem, które daje poczucie bezpieczeństwa i sprawstwa – podkreśla Joanna Stępień, kierownik działu promocji w Centrum Kultury.

Ludzie kultury – pasjonaci i ludzie renesansu

Za ofertą placówki stoją prawdziwi pasjonaci, artystyczne dusze o wielu talentach, które zarażają innych entuzjazmem, uczą wrażliwości na sztukę. Dla wielu uczestników zajęć kontakt z kulturą ma wręcz terapeutyczny wymiar. Jednym z przykładów jest grupa teatralna Atraktor, udział w której dla wielu dorosłych stał się formą kulturoterapii.

– Tę grupę tworzą ludzie wielu profesji. Jedni pracują w strefie ekonomicznej, inni w służbie zdrowia czy samorządzie. Wszystkich łączy pasja do teatru, ale też jest to dla nas przestrzeń, w której możemy wyrażać siebie, bez presji, ocen i zawodowych ambicji, za to z ogromnym wpływem na samopoczucie i wzajemne relacje – wymienia Justyna Gleba-Kajak, kierownik działu organizacji imprez i edukacji w Centrum Kultury, uczestniczka warsztatów w grupie Antraktor. – Wszystkich nas spaja wizja reżyser, Kingi Kaszewskiej-Brawer, która ma do każdego z nas indywidualne podejście i zachęca do wspólnej pracy, czego efektem w ostatnim roku był spektakl „Z ust do ust”.

Wyzwanie: jak nie powielać, a wciąż zaskakiwać

Co roku, według naszych rozmówczyń, największe wyzwania są podobne. To organizacja wydarzeń cyklicznych, które za każdym razem muszą być dopasowane do oczekiwań mieszkańców.

– Co roku przygotowujemy nową ofertę dla każdej grupy odbiorców, a jednocześnie chcemy sprawić, aby była ona interesująca i ciekawsza niż w latach poprzednich – wyjaśnia Marta Stanowska, specjalista ds. projektów społeczno-kulturalnych w Pałacu w Suchej Górnej i Wiatraku Polkowickim. – Każdego roku wysoko stawiamy sobie poprzeczkę. Potem trzeba wymyślić coś nowego, niepowtarzalnego w skali regionu.

Dni Polkowic to jedno z największych wydarzeń w kalendarzu miasta, ale – jak podkreśla Justyna Gleba-Kajak – nie zawsze to ono jest największym wyzwaniem dla załogi Centrum Kultury.

– Dni Polkowic to oczywiście duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Już kilka miesięcy wcześniej pracujemy nad umowami z gwiazdami oraz partnerami wydarzenia. Jest to impreza masowe, więc w trakcie może wydarzyć się wiele. Nasz zespół nad wszystkim panuje i publiczność wychodzi zadowolona – podkreśla Justyna. – Dla nas ogromnym przedsięwzięciem w 2025 roku było wydarzenie 1 sierpnia. Na scenie wystąpiło ponad 40 osób, głównie mieszkańców naszej gminy, czyli artystów-amatorów. Do tego dochodziła rzesza ludzi wspierających nas poza sceną. Wszystko w otwartej przestrzeni Amfiteatru, a co nas najbardziej cieszy, na widowni zabrakło wolnych miejsc – dodaje.

Kultura, która realnie zmienia życie

Centrum Kultury pełni też ważną rolę wspierającą mieszkańców: lokalnych artystów i rękodzielników. Organizuje wernisaże, wystawy i spotkania, dzięki którym wiele osób odkrywa w sobie talenty, często głęboko ukryte. Co ważne, można to zrobić w każdym wieku. Efekty bywają zaskakujące. Dzięki zajęciom w Centrum niektórzy rozwinęli umiejętności na tyle, że wykorzystują je w pracy zawodowej lub prowadzą działalność gospodarczą, sprzedając swoje rękodzieło.

– Kultura buduje świadomość naszych twórczych możliwości, pobudza kreatywność, otwiera na działanie i dodaje odwagi — podkreśla Agnieszka Kompanicka-Dyczko, kierowniczka działu animacji społeczno-kulturalnych w Pałacu w Suchej Górnej oraz w Wiatraku Polkowickim, odrestaurowanych zabytkach gminnych. Jak wskazuje za Narodowym Instytutem Dziedzictwa, kontakt z zabytkami pomaga lepiej zrozumieć własne korzenie, wzmacnia poczucie tożsamości i buduje więź z miejscem, w którym żyjemy. To właśnie dzięki dziedzictwu łatwiej odnaleźć wspólne wartości i poczucie ciągłości między przeszłością a teraźniejszością.

Centrum Kultury w LiczbachCzym skorupka za młodu….

Od lat Centrum Kultury zajmuje się też animacją czasu wolnego najmłodszych. Podczas ferii organizuje Akcję Zima, w wakacje – Akcję Lato. Tylko w 2025 roku z pierwszej oferty skorzystało 120 dzieci, a z drugiej – 300.

– Podczas tych zajęć nie tylko prowadzimy warsztaty. Przede wszystkim rozmawiamy i zachęcamy dzieci do spotkania z kulturą i działań twórczych – mówi Natalia Mazurczak, organizatorka takich zajęć.

Oprócz tego w ramach Centrum Kultury działają 52 grupy, w których swoje pasje i talenty rozwijają dzieci, młodzież i dorośli.

– Często jest tak, że dzieci, które przychodzą na Akcję Lato, potem trafiają do różnych sekcji, a wspierane przez rodziców rozwijają się z roku na rok. Wiele z nich zostaje na lata. Potem część wyjeżdża na studia, inni zakładają rodziny, a ostatecznie wracają do nas sami, a często też z własnymi dziećmi – wyjaśnia Joanna Stępień.

Kultura jako relacja, sprawstwo i radość

– Chcemy być szczęśliwi, ale do szczęścia nie wystarczy tylko to, co materialne — mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko, cytując Pabla Picasso „Sztuka zmywa z duszy kurz codzienności”, dlatego parafrazując te słowa mówimy, iż kultura pomaga otrząsnąć się z codziennego pośpiechu i rutyny, wzbogaca nasze życie i nadaje mu sens. Z takim przesłaniem staramy się docierać do mieszkańców naszej gminy.

Dorota Trzmielewska, która stworzyła i prowadzi projekt „Senior w Centrum” zwraca uwagę na poczucie sprawstwa, jakie daje udział w kulturze. – Poszukujemy przestrzeni bezpieczeństwa, radości i sensu. Kultura daje to, a dodatkowo pozwala nawiązywać relacje, których dziś tak bardzo nam brakuje. Widać po grupie naszych seniorów, jak od początku projektu otworzyli się na twórcze działanie i rozwijają skrzydła.

Centrum Kultury w Polkowicach aktywnie działa na rzecz osób starszych, promując ideę pozytywnego starzenia się i udowadniając, że kreatywność nie ma metryki. Wyjątkowe inicjatywy, takie jak obchody Międzynarodowego Dnia Tańca czy Światowego Dnia Uśmiechu, to tylko niektóre z punktów, które na stałe wpisały się w lokalny kalendarz kulturalny Polkowic.

Skala działań robi wrażenie

W Polkowicach za szeroko pojętą kulturą stoją przede wszystkim otwarci, kreatywni ludzie, którzy zarażają swoją pasją do działań twórczych. Prowadzą działalność kulturalną na wielu płaszczyznach i przede wszystkim w wielu lokalizacjach: od głównego budynku przy ul. Skalników, przez Kino, Atelier, kawiarnio-galerię CieKawa oraz Salon na Rynku, Wiatrak Polkowicki, Pałac w Suchej Górnej, aż po 15 świetlic wiejskich. W jego strukturach działają też Polkowickie Centrum Wolontariatu oraz Sztab WOŚP.

Nie bez znaczenia jest też współpraca Centrum Kultury z innymi instytucjami i organizacjami. Załoga m.in. pomaga w organizacji pikników osiedlowych, przedsięwzięć Polkowickiej Rady Kobiet czy rad sołeckich. Tych działań jest na co dzień znacznie więcej. Najlepiej z oferty Centrum Kultury po prostu korzystać, do czego zachęcamy. Szczegóły można znaleźć na stronie ckpolkowice.pl.

– Plany na 2026 rok to przede wszystkim dalszy rozwój oraz realizacja wydarzeń na terenie gminy, których jesteśmy organizatorami i współorganizatorami, a także wsparcie inicjatyw odbywających się na terenie miasta. Najważniejsza jest dla nas przyszłość Centrum Kultury. Naszym marzeniem i jednocześnie priorytetem jest nowy dom kultury z odpowiednim zapleczem technicznym i socjalnym. Jesteśmy gotowi do pracy i konsekwentnych działań w tym kierunku. Jeśli chodzi o wydarzenia, chcemy je organizować na jak najwyższym poziomie. Naszym nadrzędnym celem pozostaje jak najszerszy, aktywny udział mieszkańców w życiu kulturalnym. Serdecznie zapraszam do Centrum Kultury w Polkowicach – mówi Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

Czego załoga Centrum Kultury życzy sobie na nowy rok? Przede wszystkim ludzi – licznej frekwencji, zadowolonych uczestników i otwartości mieszkańców na wspólne tworzenie kultury. Bo właśnie to jest sednem działań Centrum Kultury w Polkowicach: by nie być tylko instytucją, lecz żywą częścią lokalnej społeczności. Miejscem spotkań, rozwoju i relacji. Miejscem, w którym kultura staje się receptą na codzienność. I tego Wam życzymy.

red. Edyta Drzymała

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube