Siedemdziesięcioro najmłodszych polkowiczan skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej akcji „NIE nowotworom u dzieci”. Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda umożliwiał przebadanie zarejestrowanych dzieci ultrasonografem. Specjaliści przeprowadzili badania USG jamy brzusznej i tarczycy, celem wczesnego wykrycia chorób i promowania profilaktyki zdrowotnej.
Wczesna diagnostyka ma ogromne znaczenie. Może zapobiec rozwojowi nowotworów czy przewlekłych chorób wieku dziecięcego, w tym niewydolności nerek, wymagającej dializ czy przeszczepienia nerki. USG to badanie, które może uratować zdrowie i życie dziecka. Lekarze przeprowadzający badania w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” z roku na rok obserwują coraz lepsze wyniki.

– To bardzo ważne badania, przy takich badaniach skupiamy się na poszukiwaniu wczesnych zmian nowotworowych, zanim dadzą one objawy kliniczne – mówi Daniel Hołownia, lekarz, radiolog, ultrasonografista. – Każdy rodzic po badaniu bezpośrednio dostaje wynik oraz informację czy dziecko jest zdrowe, czy wykryto jakieś nieprawidłowości oraz ewentualne wskazówki co rodzic dalej powinien robić – dodaje.
Zadowolenia z udziału w badaniach nie kryli rodzice. Często podczas badania wykrywane są problemy, o których nie mieli wcześniej pojęcia, a które wymagają obserwacji albo dalszej diagnostyki.
– Bardzo się cieszę, że moja córka mogła skorzystać z tych badań i została przebadana. Takie akcje są potrzebne, dzieci powinny mieć profilaktykę – mówi pani Daria, polkowiczanka. – Dzięki takim badaniom mamy pewność, że wszystko jest w porządku – dodaje.
– Wykrywają wcześniej różnego rodzaju choroby, warto je robić i ważne, że są kontynuowane od kilku lat w naszej gminie – mówi Anna Czech.

Wszystkie miejsca na badania zostały zarezerwowane w krótkim czasie po ogłoszeniu zapisów. Przez pokład ambulansu przewinęło się siedemdziesięcioro najmłodszych polkowiczan. Ideę badań wspierają władze gminy.
– Po raz piąty zaprosiliśmy Fundację Ronalda McDonalda ze swoim wspaniałym ambulansem i przy naszym współudziale i współfinansowaniu staramy się rozszerzać działania prozdrowotne właśnie o badania dla najmłodszych mieszkańców – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Cieszę się, że polkowiczanie poważnie do tego podchodzą, że badają swoje dzieci, aby wykluczyć ewentualne zagrożenia. Lista zgłoszeń zapełniła się już w pierwszym dniu zapisów, świadczy to o tym, że rodzice są odważni i troskliwi – podkreśla.
Troska o najmłodszych zaczyna się od prostego, ale niezwykle istotnego kroku – regularnych badań. Łącznie w pięciu edycjach, które do tej pory odbyły się w naszym mieście, przebadanych zostało około 600 dzieci.