fbpx

Powstanie szkoła specjalna – porozumienie podpisane

burmistrz Wiesław Wabik i starosta Kamil Ciupak
Wiadomości z gminy
fot. Paweł Paździor

Po decyzji radnych gminy Polkowice i powiatu przyszedł czas na działania zmierzające do formalnego przekazania nieruchomości na siedzibę szkoły. Po wielu miesiącach niezbędnych uzgodnień, władze powiatu i gminy deklarują przekazanie nieruchomości i powołanie w budynku przy ul. Kominka w Polkowicach placówki zajmującej się nauczaniem specjalnym.

Porozumienie symbolicznie podpisali Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic oraz Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

mężczyzna w granatowej marynarce przemawia, wtle niebieksie flagi z logo powiat polkowicki i gmina Polkowice

– Taka placówka jest w Polkowicach bardzo potrzebna, dlatego powołany przeze mnie w ubiegłym roku gminny Zespół ds. oświaty rekomendował ulokowanie w budynku przy ul. Kominka szkoły dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Ta inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony rodziców, radnych gminy i powiatu oraz władz Powiatu Polkowickiego. Dzisiaj, po wielu miesiącach wspólnej pracy, zmierzamy do formalnego przekazania budynku Powiatowi Polkowickiemu – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Prace budowlane nie rozpoczną się jednak wcześniej, jak w 2027 roku, kiedy to nastąpi rzeczowe przekazanie obiektu od gminy Polkowice.

mężczyzna w granatowej marynarce przemawia na tle bloku – Cieszę się, że z władzami Polkowic, radnymi powiatu i gminy podjęliśmy wspólnie decyzję, że właśnie ten obiekt, w sercu stolicy powiatu, stanie się miejscem przeznaczonym dzieciom ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Przed nami wiele pracy, ale wierzę, że w krótkim czasie będziemy mogli usłyszeć pierwszy dzwonek w murach nowej placówki – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Przypomnijmy, że dotychczas w powiecie polkowickim nie było placówki edukacyjnej dedykowanej wyłącznie uczniom wymagającym kształcenia specjalnego. Powiat już kilka lat temu rozważał jej utworzenie, jednak wówczas nie znaleziono miejsca, które odpowiadałoby wymogom placówki, a budowa nowego obiektu znaczenie przekraczała możliwości finansowe samorządu. Impulsem do zmian stała się propozycja gminy Polkowice wykorzystania na potrzeby takiego nauczania jednego z budynków szkoły podstawowej nr 3 przy ul. Kominka, która w niedalekiej przyszłości ma być przeniesiona do jednego gmachu przy ul. Ociosowej.

W wyniku spotkań z rodzicami, opiniami środowiska oświatowego oraz analizami danych napływających z Powiatowego Ośrodka Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Polkowicach w zakresie liczby wydawanych orzeczeń, wrócono do rozmów obu samorządów na temat utworzenia pierwszej w powiecie szkoły specjalnej.

– W kwestii powołania szkoły posiłkujemy się opiniami specjalistów i samorządów, które w tym zakresie mają większą wiedzę niż my. Będziemy na pewno badać potrzeby społeczne i na tej podstawie utworzymy odpowiednią liczbę oddziałów. W tym celu starosta powołał zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie szkolnictwa specjalnego. W tej chwili pracujemy nad optymalnymi rozwiązaniami – zapewnia Jan Wojtowicz, wicestarosta, przewodniczący powołanego przez starostę zespołu.

tablica z treścią porozumienia Proces utworzenia szkoły specjalnej ma przebiegać etapowo. Etap I obejmie adaptację parteru oraz pierwszego piętra, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie dostępności do całego budynku i dostosowaniem do wymogów przeciwpożarowych. Obiekt będzie przyjazny zarówno dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i intelektualnymi. Na parterze planuje się oddziały dla uczniów z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną. Będą tam sale do integracji sensorycznej, doświadczenia światła, biblioteka dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W ostatnich dniach wyłoniono wykonawcę projektu adaptacyjnego dla tego budynku pod potrzeby szkolnictwa specjalnego, co otwiera całą procedurę. Do końca 2026 roku projekt wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy. Nabory powiat chciałby rozpocząć w roku szkolnym 2027/2028.

Przypomnijmy, że do końca tego roku szkolnego w budynku przy ul. Kominka działa szkoła podstawowa nr 3. Od września siedzibą placówki ma być drugi budynek przy ul. Ociosowej.

red. HW
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube