1

Poradnik wyborcy

WEŹ MASECZKĘ I DŁUGOPIS

Epidemia COVID-19 spowodowała to, że podczas wyborów prezydenckich będziemy głosować przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

– Wybory będą wyjątkowe, ponieważ odbywają się w stanie epidemii, z dodatkowymi zaleceniami ministra zdrowia – mówi Izabela Wawrzonkowska, urzędnik wyborczy.

Przy wejściu do lokalu wyborczego będzie stanowisko z płynem do dezynfekcji rąk. Wyborcy muszą mieć maseczki i najlepiej byłoby, gdyby mieli własne długopisy. Wewnątrz może być jedna osoba na cztery metry kwadratowe.

– Członkowie komisji wyposażeni będą w jednorazowe rękawice, maseczki i przyłbice – wymienia urzędnik wyborczy. – Odległość między nimi wyniesie co najmniej półtora metra.

Z kolei, dwumetrowy dystans powinni zachować wyborcy czekający w kolejce do lokalu wyborczego. Stoły nie będą przykryte, aby ułatwić ich dezynfekcję, a pomieszczenia wietrzone będą co godzinę przez co najmniej dziesięć minut.

Z PCUZ DO SP1  

Zagłosujemy w piętnastu obwodach wyborczych. Ze względów bezpieczeństwa zmieniono adres lokalu wyborczego nr 10. Z PCUZ przeniesiono go do sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 1. Wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Składy obwodowych komisji wyborczych są uzupełnione. Mieszkańcy będą głosować w dedykowanych im ze względu na adres zamieszkania lokalach wyborczych. (Kliknij w mapkę, by powiększyć)

Z listą granic obwodów głosowania oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych można zapoznać się również TUTAJ.

Lokale wyborcze będą otwarte w dniu 28 czerwca 2020 roku w godzinach od 7 do 21.

AUTOBUSY NA WYBORY

Gmina uruchomiła autobusy komunikacji miejskiej, które będą dowozić mieszkańców terenów wiejskich do lokali wyborczych. Są to cztery linie: nr 10, 11, 12 i 13. Na każdej z nich przewidziane są trzy kursy: poranny, popołudniowy i wieczorny.

Kliknij, by powiększyć.

JEDENASTU KANDYDATÓW

Aby ubiegać się o urząd prezydenta RP należy mieć ukończone 35 lat, posiadać prawa wyborcze do Sejmu i zebrać minimum 100 tysięcy podpisów osób popierających ich kandydaturę. W pierwszej turze wybierzemy spośród jedenastu kandydatów.

WARTO WIEDZIEĆ

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat, chyba, że z jakiegoś powodu kadencja prezydenta zakończy się szybciej. Tak zdarzyło się po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Skróconą kadencję miał również Wojciech Jaruzelski. W tym przypadku koniec kadencji wyznaczyły zmiany w prawie.

Ta sama osoba może sprawować urząd prezydenta przez maksymalnie dwie kadencje. Polacy zadecydowali o reelekcji urzędującego prezydenta wyłącznie raz. Było to w przypadku Aleksandra Kwaśniewskiego, który był prezydentem Polski w latach 1995-2005.

Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Frekwencja wyborcza nie wpływa na ważność wyborów prezydenckich. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, dwa tygodnie później odbywa się II tura głosowania. Uczestniczą w niej dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Dla zwycięstwa w II turze wystarczy otrzymać więcej głosów niż przeciwnik.

W pierwszej turze zwyciężyć udało się dotychczas wyłącznie Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w 2000 roku. Pokonał pozostałych kandydatów zdobywając wówczas 53,9 proc. wszystkich głosów.