fbpx

Ponad 6,4 mln zł na profilaktykę zdrowotną. Ruszyły programy i zadania

Lekarz bada ultrasonogorafem brzuch pacjentki
Wiadomości z gminy
fot. Freepik, grafiki K. Pikor

„To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra” – myśl Mahatma Gandhiego to główne przesłanie polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Z sercem do mieszkańców”. W tym roku mieszkańcy gminy Polkowice mogą korzystać w większości bezpłatnie oraz bez skierowań od lekarza z szesnastu programów i siedem zadań profilaktycznych .

„Z sercem do mieszkańców” to pakiet programów i zadań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, który krótko można określić: „od malucha do seniora”.

– Zawsze będę podkreślał, że zdrowie naszych mieszkańców jest dla mnie sprawą priorytetową. Niezwykle ważne jest dla mnie, aby każdy polkowiczanin miał dostęp do odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej, gdyż nie trzeba nikogo przekonywać, że to właśnie profilaktyka jest kluczem do zachowania dobrego zdrowia i dobrej kondycji, a wielu przypadkach, jak niektóre nowotwory to właśnie profilaktyka ratuje życie – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

W tym roku dwanaście programów realizuje Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

– Jest to znaczne rozszerzenie usług, które świadczymy w ramach NFZ. W gabinecie 125 znajduje się punkt informacyjny, do którego można się zgłaszać w godzinach od 8 do 14. Tam udzielane są wszelkie informacje, z którego programu można skorzystać w zależności od potrzeb. Można też zadzwonić do nas pod numer telefonu 76 746 08 07. Tam też w godzinach od 8 do 14 telefonicznie można uzyskać niezbędne informacje. Badania te są dostępne bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców gminy Polkowice i – co ważne – można z nich skorzystać bez skierowania od lekarza prowadzącego. Zapraszamy do korzystania z naszych usług – mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Oprócz tego, w polkowickiej przychodni realizowane są zadania nałożone przez gminę. Jest ich w sumie siedem. Natomiast ponadlimitowe świadczenia gwarantowane z zakresu poradni leczenia uzależnień dla dzieci oraz poradni zdrowia psychicznego dla dzieci będą realizowane w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Lubinie.

Cztery programy polityki zdrowotnej tradycyjnie realizowane są w Aquaparku: „Dbając o zdrowie”, „Zdrowi i aktywni po 50-ce”, „Mocny kręgosłup” i „Zdrowy ruch – zdrowe życie”

– Programy zdrowotne burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego są dostępne w naszym Aquaparku od 1 lutego i potrwają tradycyjnie do 15 grudnia tego roku. Mieszkańcy mogą korzystać bez żadnych przeszkód i oczywiście bez skierowania od lekarza. Realizujemy te same cztery programy, niemniej jednak złożyliśmy dodatkowe dwie propozycje. Teraz muszą one zostać zaopiniowane i być może uda nam się je uruchomić jako zadania w połowie roku – mówi Paweł Lóssa, prezes Aquapark Polkowice.

Szczegółowe informacje o programach i zadaniach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego oraz pełne nazwy poszczególnych działań można znaleźć na stronach realizatorów:

PCUZ (nr tel. 76 746 08 07) – https://pcuz.pl/programy-gminy-polkowice/

Aquapark (nr tel. 76 726 91 30) – https://aquapark.com.pl/zdrowie/5/programy-polityki-zdrowotnej

– Łącznie gmina Polkowice w roku 2023 na działania związane z profilaktyką zdrowotną przeznaczy ponad 6,4 mln zł – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.

red. Edyta Drzymała
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube