fbpx

Polkowice z sercem do Ukrainy

Na zdjęciu posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego
Wiadomości z gminy
fot. T.Praski

Na realne wsparcie ze strony gminy i jej mieszkańców mogą liczyć wojenni uchodźcy z Ukrainy. Polkowicki wolontariat koordynuje zbiórkę darów, a punkt noclegowy w byłej siedzibie „Skarbka” jest gotowy na przyjęcie pierwszych osób. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych ma opracowany plan pomocy medycznej i psychologicznej dla Ukraińców, którzy przyjadą do Polkowic.

W Ratuszu odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego, któremu przewodniczył burmistrz Łukasz Puźniecki.

– Dziękuję przedstawicielom gminnych jednostek oraz pracownikom urzędu za szybką reakcję i wypracowanie metod działania w kryzysowej sytuacji, z jaką mamy do czynienia – mówi szef polkowickiego samorządu. – Wszystkich mieszkańców uspokajam, że na bieżąco reagujemy na sytuację. Mamy przygotowane miejsca noclegowe oraz pomoc medyczną dla uchodźców, jak i miejsca w przedszkolach i szkołach dla ich dzieci. Dotkniętych wojną Ukraińców zapraszam do naszego miasta, gdzie na pewno do wszystkich potrzebujących wyciągniemy pomocną dłoń – dodaje.

ZBIÓRKA DARÓW

Od 14 marca dary dla uchodźców można przynosić do budynku przy ul. Głogowskiej 11 (po sklepieMini Maxi) obok Punktu Szczepień (lokal po byłym Rossmannie). Punkt działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-21 oraz w soboty i niedziele w godz. 8-18.

Zbierana jest żywność długoterminowa czyli makarony, ryż, suszone owoce, konserwy, batony energetyczne itp., środki higieniczne i pielęgnacyjne takie jak: pasty i szczoteczki do zębów, pieluchy, ręczniki papierowe oraz środki medyczne – opatrunki, leki przeciwbólowe, zestawy medyczne itp.

Organizatorzy zbiórki proszą o nieprzynoszenie używanej odzieży oraz o segregowanie darów zgodnie z ich przeznaczeniem. Zebrane środki zostaną przekazane na granicę oraz posłużą uchodźcom, którzy przybędą do naszej gminy.

Koordynacją zbiórki zajęło się Polkowickie Centrum Wolontariatu, działające przy Centrum Kultury w Polkowicach. Więcej informacji pod numerem 785 804 295.

GMINNY PUNKT KONTAKTOWY I MIEJSCA NOCLEGOWE DLA UCHODŹCÓW

Obywatele Ukrainy, którzy postanowią w Polkowicach schronić się przed wojną, powinni najpierw skierować się do Gminnego Punktu Kontaktowego, który powstał w Straży Miejskiej w Polkowicach. Do siedziby przy ul. Targowej 11 można przyjść osobiście lub zadzwonić na dyżurkę pod numer 76 746 40 24. Miejsce jest otwarte przez całą dobę.

Władze gminy przygotowały dwadzieścia miejsc noclegowych dla uchodźców w byłej siedzibie Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek” przy ulicy Browarnej 1. Aby skorzystać z tego rodzaju pomocy potrzebujący powinni zgłosić się do Gminnego Punktu Kontaktowego.

POMOC MEDYCZNA I PSYCHOLOGICZNA

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszej gminy mogą liczyć na całodobową opiekę medyczną w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych (dokładna lokalizacja znajduje się na mapie, na kolejnej stronie). Przychodnia oferuje także wsparcie psychologa. Placówka zapewnia tłumaczenie konsultacji medycznych. Udostępnione zostaną także ankiety w języku ukraińskim, pozwalające na ocenę ogólnego stanu zdrowia osób przybyłych do Polkowic. Istnieje również możliwość wystawienia skierowania na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19. Osoby, które potrzebują pomocy medycznej mogą zadzwonić do polkowickiej przychodni:

od 7:00 – 14:30 pod numer 76 746 08 13

od 14:30 – pod numer 76 746 08 65

W pilnych sprawach do polkowickiej przychodni można zadzwonić również pod numer 534 365 748. Swoją pomoc zaoferowała także doktor Kamila Hnatyszyn-Radomska. Mieszkańcy Ukrainy, którzy potrzebują porady lekarskiej mogą skontaktować się z panią doktor telefonicznie pod numerem 728 328 322. W razie zagrożenia życia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

OSOBY CHĘTNE DO POMOCY

Gmina poszukuje osób, które są chętne do przyjęcia uchodźców do swojego domu oraz takich, które znają język ukraiński. Takie osoby proszone są o zgłaszanie się do Gminnego Punktu Kontaktowego, w siedzibie Straży Miejskiej w Polkowicach przy ul. Targowej 11. Można przyjść osobiście lub zadzwonić na dyżurkę pod numer 76 746 40 24. O pomoc proszone są w szczególności osoby, które pochodzą z Ukrainy i mieszkają lub pracują na terenie naszej gminy.

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA DLA DZIECI

Gmina posiada miejsca w szkołach i przedszkolach dla dzieci z Ukrainy. Uczniowie będą przyjmowani do szkół i przedszkoli niezależnie od ich statusu (nawet w przypadku braku dokumentów). Podczas przydzielania do klas będą brane pod uwagę lata nauki. Dzieci, które znają język polski będą przydzielane do szkół zgodnie z ich rejonem zamieszkania. Dla dzieci, które nie znają języka zostaną utworzone oddziały przygotowawcze w Szkole Podstawowej nr 3. Gminne placówki oświatowe oferują również pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz dodatkowe zajęcia z nauki języka polskiego. Osoby, które chcą zapisać swoje dzieci do szkoły lub przedszkola wszelkich niezbędnych informacji uzyskają pod numerem 76 724 67 87* w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.30 -15.30, we wtorki od 7.30-17.00 oraz w piątki od 7.30 do 14.00.

POMOC TŁUMACZA

Od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 w holu ratusza(ul. Rynek1) pełni dyżur tłumacz języka ukraińskiego. Można przyjść osobiście lub zadzwonić pod numer: 76 847 41 48.
red. DRM/PPi
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube