Edukacja przez zabawę i kreatywne działania – tak obchodzono Dzień Ziemi. Polkowicki Festiwal Ziemi przyciągnął najmłodszych mieszkańców, pokazując, że o środowisku można uczyć się w sposób ciekawy i praktyczny.
Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem warsztatów edukacyjnych dotyczących niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii oraz zasad segregacji odpadów. Dużym zainteresowaniem cieszył się międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczo-ekologicznej „Znawca przyrody”, a także warsztaty ekologiczne.

– Przygotowane zabawy i warsztaty ekologiczne mają uwrażliwić naszych najmłodszych mieszkańców na przyrodę wokół nas. Na terenie SP 3 odbywają się zajęcia prowadzone przez lokalnych edukatorów – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich w Urzędzie Gminy Polkowice. – Cały rok jest związany z tematem klimatu i ten temat również przewija się podczas Polkowickiego Festiwalu Ziemi – dodaje.
W działania edukacyjne oprócz lokalnych organizacji i instytucji aktywnie włączyli się także leśnicy.
– Staramy się za każdym razem przy akcjach proekologicznych edukować z wiedzy leśnej i przyrodniczej. Ważna jest ta świadomość, jak wygląda przyroda, las i jak my działamy w lesie – mówi Weronika Leszczyńska z Leśnictwa Sieroszowice w Nadleśnictwie Lubin. – Dzieci ustawiają się w kolejce do naszego stoiska, żeby zagrać, porozmawiać i się czegoś nowego dowiedzieć.
Najmłodsi uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i podkreślali, że festiwal to dla nich nie tylko okazja do nauki, ale i świetnej zabawy.
– Ja segreguję odpady i dbam o środowisko – mówi Franek z PM 6.
– Dzisiaj uczymy się, jak dbać o środowisko i przyrodę – dodaje Antosia z PM 4. – Odbywają się tutaj różne zagadki i inne fajne rzeczy, podoba mi się – dodaje.
O znaczeniu edukacji ekologicznej i roli takich inicjatyw w budowaniu świadomości mieszkańców wspomniał burmistrz Polkowic, który również wziął udział w wydarzeniu i przyglądał się aktywnościom uczestników.

– Podczas tak ważnego święta jest okazja, żeby poprzez edukację czy zajęcia sportowe lub plastyczne pokazać, jak istotne jest dla nas środowisko. Ta dbałość o nasze otoczenie jest ważna dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Przyglądam się naszym najmłodszym mieszkańcom podczas Polkowickiego Festiwalu Ziemi i są niezwykle zaangażowani, co świadczy o tym, że jest to dla nich ciekawe, potrzebne i rozumieją te treści – podkreśla.
To jednak nie koniec ekologicznych atrakcji. Drugi dzień festiwalu zaplanowano na jutro – uczestnicy wezmą udział m.in. w grze terenowej „Ekobieg dla klimatu” oraz kolejnych warsztatach edukacyjnych.