Polkowice na elektromobilnej mapie

Polkowice na elektromobilnej mapie
Wiadomości z gminy
fot. Roman Tomczak

Gminny program rozwoju elektromobilności wzbogacił się o nowe narzędzie. Uruchomiona dziś stacja ładowania aut elektrycznych nie tylko ułatwi życie posiadaczom pojazdów napędzanych czystą energią, ale także wpisuje się w strategię utworzonego niedawno Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych (EE) została zamontowana przy parkingu obok polkowickiego Aquaparku (ul. Młyńska) pod koniec maja przez firmę Tauron Nowe Technologie, na podstawie umowy o współpracy zawartej z Gminą Polkowice. Przez kilka tygodni po montażu trwały odbiory techniczne oraz homologacja punktu. Na początku sierpnia punkt był gotowy do użytkowania. Dziś oficjalnie oddano go do użytku.

– Bardzo się cieszę, że Polkowice trafiły na polską mapę elektromobilności. Bez rozwoju tego typu instalacji trudno byłoby o rozwój w tym kierunku – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Dlatego bardzo się cieszę z dobrej, konstruktywnej  współpracy z Tauron Nowe Technologie. Dzięki niej udało się otworzyć pierwszy w Polkowicach ogólnodostępny punkt ładowania samochodów elektrycznych, który wpisuje się w strategię utworzonego niedawno Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Liczę na to, że tego typu instalacje pojawią się także na terenie pozostałych gmin – powiedział burmistrz Polkowic.

Otwarty dziś punkt ładowania to pierwsza taka inwestycja na mapie gminy Polkowice. Jego lokalizacja zapewnia łatwą dostępność zarówno dla mieszkańców miasta i gminy Polkowice, klientów pobliskich supermarketów, jak i dla podróżujących Drogą Krajową nr 3 oraz osób odwiedzających Aquapark. Przy wyborze lokalizacji ważna była także bliskość stacji transformatorowej, zapewniającej punktowi stały i niezakłócony dostęp do źródła zasilania. Obecnie na obszarze Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) Tauron w funkcjonuje 56 takich stacji.

Co ważne, Gmina Polkowice nie poniosła kosztów związanych z postawieniem punktu do ładowania. Za to trafiliśmy na mapę miejsc, gdzie można zatrzymać się i doładować baterię w aucie elektrycznym. Dla tych mieszkańców Polkowic, którzy zdecydowaliby się na zakup auta elektrycznego, to także wygoda, bo nie muszą już jeździć do Lubina czy Głogowa. Takie ładowanie może by także coraz tańsze, bo od 1 maja na stacjach Tauron obowiązuje nowy cennik z niższymi stawkami ładowania na stacjach AC.

– Jest to odpowiedz na prośby i oczekiwania użytkowników oraz dążenia do jak największej przystępności usług e-mobility, oferowanych przez Tauron. Nowa taryfa jest niższa o blisko 25 proc, a stawka j od 1 maja za kilowatogodzinę wynosi 1,21 zł – informuje Marcin Wierzbicki, dyrektor Projektów /Elektromobilność Tauron Nowe Technologie (TNT).

– Warto podkreślić, że stacje Taurona zasilane z sieci OSD dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Pochodzenie energii potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii w Poznaniu – podkreśla Marcin Wierzbicki. Przypomina jednocześnie, że coraz więcej firm komercyjnych angażuje się w pomoc w rozwoju elektromobilności. – Na przykład ING Bank Śląski, nasz partner, który wspiera nasze projekty wykupując za istotne pieniądze miejsce na samochodach i ładowarkach – wymienia dyr Wierzbicki.

Wszystkie stacje ładowania Tauron są dostępne w aplikacji eMap, która służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia klienta za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play. Mapa rozmieszczenia stacji znajduje się tutaj.

Pierwszy punkt do ładowania samochodów elektrycznych nie jest pierwszą inicjatywą Gminy Polkowice w kierunku elektromobilności. Jak przypomina Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki, a wcześniej pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. górnictwa i komunikacji, Polkowice mają już za sobą co najmniej dwa działania dotyczące mobilności, transportu nisko- i zeroemisyjnego, odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań z obszaru Smart City w mieście.

– Mamy dwa w pełni elektryczne autobusy miejskie marki SOR, na które Gmina pozyskała środki zewnętrzne w  wysokości  blisko 1,5 mln zł. Jesteśmy także w trakcie realizacji przetargu na 9 autobusów elektrycznych na które pozyskaliśmy ponad 14,3 mln zł ze środków UMWD. Natomiast w kwietniu tego roku oddano do użytku zajezdnię autobusową gdzie znajduje się 11 punktów do ładowania autobusów elektrycznych – wymienia wicestarosta polkowicki.

Warto także przypomnieć, że dbałość Gminy Polkowice o zmniejszanie emisji CO2, to także promowanie alternatywnych do samochodów środków lokomocji. Dlatego już w czerwcu ub. r. uruchomiono w Polkowicach system roweru miejskiego (Polkowicka Szprycha). Do listopada 2019 r. przy 50 rowerach i 9 stacjach dokujących zanotowano ponad 22 tys. wypożyczeń, 1,8 tys. zarejestrowanych użytkowników i aż 46,7 tys. przejechanych kilometrów!

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki dodaje, że Gmina Polkowice ma  ambitne plany dalszego rozwoju elektromobilności.

– Czeka nas prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym. Zamówienie dziewięciu nowych autobusów elektrycznych to jedno, ale w przypadku wymiany floty w jednostkach gminnych również będziemy starali się nabywać pojazdy elektryczne. Myślę, że z czasem mieszkańcy naszej gminy będą coraz częściej decydować się na zakup hybryd czy samochodów w pełni elektrycznych, bo te ostatnie już dziś mogą wygodnie naładować w uruchomionym właśnie punkcie – zaznacza burmistrz Polkowic.

Dane techniczne polkowickiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych:

Typ: Enelion

Ilość miejsc postojowych przeznaczonych do ładowania pojazdów: 2

Ilość punktów ładowania: 2

Miejsca postojowe: wydzielone i oznakowane

Maksymalna moc zainstalowanych ładowarek: 44 kW

Moc ładowania: 22 kW dla każdego punktu ładowania

Instrukcja ładowania: umieszczona na korpusie stacji

Ładowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej eMap firmy Tauron.

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz