Od kilkunastu godzin pada śnieg. Pogoda cieszy oko i ducha, ale może też być utrapieniem dla osób potrzebujących przemieścić się na przykład do pracy czy szkoły. Służby komunalne działają od wczesnych godzin wieczornych. Pługi pracowały całą noc. Najważniejsze jest to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy.
Gmina Polkowice rozpoczęła Akcję Zima na sezon 2025/2026. W związku z opadami śniegu realizatorzy rozpoczęli intensywne prace 25 listopada 2025, od godzin wieczornych. Pierwsze pojazdy wyjechały na ulice około godziny 19.30. Od tego czasu działania prowadzone są nieprzerwanie.
Trzy standardy odśnieżania dróg
- drogi główne miasta Polkowice – odśnieżanie rozpoczyna się do 30 minut od ustania opadów
- drogi główne na osiedlach – odśnieżanie rozpoczyna się do 30 minut od ustania opadów
- drogi wewnętrzne osiedlowe – odśnieżanie rozpoczyna się do 1 godziny od ustania opadów
Nieco inaczej wygląda to na terenach wiejskich.
- Do godz. 8.00 w pierwszej kolejności należy odśnieżyć przystanki oraz chodniki, aby umożliwić mieszkańcom dojście do przystanków.
- Do godz. 14.00 należy odśnieżyć pozostałe nawierzchnie utwardzone będące w utrzymaniu.
- W czasie odwilży błoto pośniegowe musi zostać usunięte w taki sposób, aby uzyskać przejście oczyszczonym chodnikiem – 70% nawierzchni. Wykonawca do posypywania nawierzchni może używać wyłącznie piasku, niedopuszczalne jest używanie soli.
Standardy zimowego utrzymania chodników na terenach miejskich
- Przystąpienie do Akcji Zima bezzwłocznie, nie później niż 1 godz. od rozpoczęcia opadów śniegu.
- Przeprowadzanie w pierwszej kolejności odśnieżania schodów, podjazdów dla wózków, chodników prowadzących do placówek szkolnych na szerokość min. 60% powierzchni.
- Prowadzenie ciągłej akcji zima przy ciągłych opadach śniegu.
- Usunięcie śniegu z utrzymywanych nawierzchni we wczesnych godzinach rannych, najpóźniej do 7.30 po opadach w nocy
Służby gotowe do akcji
Za zimowe utrzymanie gminnych dróg odpowiada gmina, która podpisała umowy z kilkoma wykonawcami tego zadania. Jednym z głównych realizatorów jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o., które do zimowego utrzymania dróg przygotowało pełne zaplecze techniczne, miedzy innymi dwie pługopiaskarki na podwoziu ciężarowym, jeden ciągnik wyposażony w piaskarkę i pług oraz trzy miniciągniki, przeznaczone do odśnieżania chodników i wąskich ciągów pieszych. Ponadto, w pracach wykorzystywany jest również sprzęt ręczny – taczki, miotły, szufle do odśnieżania oraz pozostałe narzędzia usprawniające pracę w miejscach trudno dostępnych.
Na sezon zimowy PGM zabezpieczył 400 ton soli oraz 400 ton piasku, wykorzystywanych do przygotowania mieszanki piaskowo–solnej stosowanej na drogach. Na chodnikach używana będzie mieszanka soli magnezowej i piasku płukanego, bardziej przyjazna dla infrastruktury oraz środowiska.
Akcja Zima to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim zespół ludzi, którzy czuwają nad stanem dróg i chodników przez 24 godziny na dobę, gotowi do działania niezależnie od warunków pogodowych. Wspólnym celem jest bezpieczeństwo mieszkańców gminy Polkowice i zapewnienie odpowiednich warunków przemieszczania się zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich.
