1

Podziękowania i białe róże za dar serca

Z tej okazji rodziny zastępcze z całego powiatu zostały zaproszone do polkowickiego kina na spotkanie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z władzami powiatu. Przy wejściu każda z nich otrzymała białą różę, jako wyraz uznania za codzienny trud.

Dziękuję za dar serca, za to, że zdecydowaliście się stworzyć bezpieczną przystań i staliście się wzorem do naśladowania dla innych – powiedział Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki.

– Wychowuję wnuka, dobrze sobie radzi, ma świadectwa z czerwonym paskiem – mówiła Halina Kalicińska z gminy Chocianów. – Zawsze możemy liczyć na wsparcie pracowników PCPR. A takie spotkania są ważne, możemy porozmawiać, czasem wymienić się doświadczeniami.

Rodzinny dom dziecka prowadzi, wraz z mężem, Joanna Krell, z gminy Radwanice. Zaczęło się od wolontariatu pani Joanny w domu dziecka. Potem były weekendowe i świąteczne wizyty wychowanków placówki w ich domu. W końcu szkolenie i decyzja o stworzeniu rodziny zastępczej. Obecnie przebywa w niej ośmioro dzieci.

– Trzeba być otwartym na trudności, mieć dobre serce i chęć pomocy – powiedziała Joanna Krell. – Mieszkamy na wsi, skąd wszędzie trzeba dojechać samochodem. Lekko nie jest, ale kiedy przychodzi, na przykład, Dzień Mamy i otrzymuję zrobione przez dzieci serduszka albo obraz z odciskami ich dłoni – „mamo dziękuję”, to wszystko wynagradza. Dla nas najważniejsze jest to, że dzieci czują potrzebę bycia z nami i wiedzą, że mają w nas wsparcie. W tym bardzo pomagają nam też psychologowie i koordynatorzy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach – dodaje.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego uczestnicy spotkania mogli obejrzeć bajkę Disneya.

– Po raz pierwszy wyszliśmy z taką inicjatywą. Dotychczas były to pikniki i festyny na świeżym powietrzu – dodał wicestarosta polkowicki. – W tym roku, w związku z tym, że przez pandemię dzieci nie mogły korzystać z takich form rozrywki jak kina, postanowiliśmy zaprosić rodziny zastępcze na specjalny seans.