Około 120 dzieci znajduje się w rodzinnej pieczy zastępczej w ponad 80 rodzinach mieszkających w powiecie polkowickim. Okazją do podziękowań za podjęcie się tego trudu był obchodzony 30 maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.
Z tej okazji rodziny zastępcze z całego powiatu zostały zaproszone do polkowickiego kina na spotkanie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z władzami powiatu. Przy wejściu każda z nich otrzymała białą różę, jako wyraz uznania za codzienny trud.
– Dziękuję za dar serca, za to, że zdecydowaliście się stworzyć bezpieczną przystań i staliście się wzorem do naśladowania dla innych – powiedział Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki.
– Wychowuję wnuka, dobrze sobie radzi, ma świadectwa z czerwonym paskiem – mówiła Halina Kalicińska z gminy Chocianów. – Zawsze możemy liczyć na wsparcie pracowników PCPR. A takie spotkania są ważne, możemy porozmawiać, czasem wymienić się doświadczeniami.
Rodzinny dom dziecka prowadzi, wraz z mężem, Joanna Krell, z gminy Radwanice. Zaczęło się od wolontariatu pani Joanny w domu dziecka. Potem były weekendowe i świąteczne wizyty wychowanków placówki w ich domu. W końcu szkolenie i decyzja o stworzeniu rodziny zastępczej. Obecnie przebywa w niej ośmioro dzieci.
– Trzeba być otwartym na trudności, mieć dobre serce i chęć pomocy – powiedziała Joanna Krell. – Mieszkamy na wsi, skąd wszędzie trzeba dojechać samochodem. Lekko nie jest, ale kiedy przychodzi, na przykład, Dzień Mamy i otrzymuję zrobione przez dzieci serduszka albo obraz z odciskami ich dłoni – „mamo dziękuję”, to wszystko wynagradza. Dla nas najważniejsze jest to, że dzieci czują potrzebę bycia z nami i wiedzą, że mają w nas wsparcie. W tym bardzo pomagają nam też psychologowie i koordynatorzy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach – dodaje.
Podczas tegorocznych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego uczestnicy spotkania mogli obejrzeć bajkę Disneya.
– Po raz pierwszy wyszliśmy z taką inicjatywą. Dotychczas były to pikniki i festyny na świeżym powietrzu – dodał wicestarosta polkowicki. – W tym roku, w związku z tym, że przez pandemię dzieci nie mogły korzystać z takich form rozrywki jak kina, postanowiliśmy zaprosić rodziny zastępcze na specjalny seans.