fbpx

Podwójny jubileusz szkoły w Jędrzychowie

Na zdjęciu widać przedstawienie na sali wychowania fizycznego na którym jest 6 osób i walizki na podłodze. na środku stoi kobieta w szarym płaszczu z rekami opartymi na biodrach sugerując negatywne emocje. przy biurku po prawej stronie siedzą cztery dzieci a po stronie lewej stoi młody mężczyzna przy biurku.
Wiadomości z gminy
fot. P. Paździor

Jest co wspominać i za co dziękować. Do tego gratulacje i życzenia. Uroczyście, z nutką nostalgii i pięknym występem artystycznym uczniów, świętowano podwójny jubileusz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie: 80-lecie istnienia oraz 30-lecie funkcjonowania w nowym budynku.

– To szkoła wyjątkowa, która swoją historię rozpoczęła w 1945 roku i była ona bardzo burzliwa. Zmieniało się dużo i bardzo często – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor placówki. – Obecnie jest to szkoła, w której swoją przestrzeń znalazły dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi. Mam nadzieję, że takie miejsce i przyjazny klimat tworzymy dla wszystkich dzieci, bo one są sercem szkoły – podkreśla.

O wyjątkowości tej placówki świadczy też to, że bardzo wielu jej absolwentów wróciło po studiach w szkolne mury, by kształcić kolejne pokolenia. Tak jak emerytowana nauczycielka między innymi plastyki, techniki i chemii Kazimiera Mazur.

– Naukę rozpoczęłam w pięćdziesiątym siódmym roku, a moją wychowawczynią była pani Wąsowicz, jak pamiętam. Klasy wyglądały inaczej, ławki były potrójne. Warunki były trudne, bo były trzy budynki i na poszczególne lekcje musieliśmy przechodzić przez drogę, szczególnie klasy starsze – wspomina pani Kazimiera. – Po studiach, 1970 roku rozpoczęłam pracę w tej szkole, jeszcze „starej”. W międzyczasie wybudowano salę gimnastyczną, a potem nowy budynek, w którym teraz jesteśmy. Wcześniej było tu boisko. W tej chwili to jest bajka – uśmiecha się patrząc na ładne wnętrza.

To druga, po Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, placówka obchodząca w tym roku 80-lecie istnienia.

– To miłe, a jednocześnie powód do dumy, że w naszej gminie aż dwie szkoły liczą po 80 lat tradycji, dorobku, absolwentów – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Na uwagę zasługuje też to, że jest to nasza jedyna szkoła na terenach wiejskich, która kształci i wychowuje dzieci przede wszystkim z tych terenów, za co serdecznie dziękuję.

W uroczystości uczestniczyli m.in. samorządowcy, dyrektorzy lokalnych placówek oświatowych oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i służb mundurowych.

Jubileuszową uroczystość zakończyły występy uczniów: wokalne, taneczne z przepięknym walcem i scenki teatralne.

Więcej o jubileuszu w następnym wydaniu Gazety Polkowickiej.

 

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube