1

Pieniądze na pomysły mieszkańców

Dziewiątą edycję PBO zainaugurował szef polkowickiego samorządu Wiesław Wabik.

– Polkowicki Budżet Obywatelski został zainicjowany w 2016 roku, a pierwsze projekty zrealizowane w 2017 roku. Do tej pory na realizację projektów obywatelskich przeznaczono w sumie blisko siedem milionów złotych. A było ich bardzo wiele, bo ponad 120 różnych projektów, zainicjowanych przez mieszkańców naszej gminy. Bardzo za to dziękuję, bo w 2016 roku, jako burmistrz Polkowic, zadecydowałem o tym, aby taka inicjatywa powstała. Aby to mieszkańcy decydowali, co jest ważne w danych obszarach, czy na terenach wiejskich, czy na osiedlach miasta. Okazało się, że to bardzo dobry pomysł, że mieszkańcy z tego korzystają – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Na projekty miejskie zaplanowano 1,1 mln zł, przy czym maksymalna wartość projektu miejskiego to 200 tys. zł. Na przedsięwzięcia wiejskie natomiast kwota ogólna to 900 tys. zł, przy maksymalnej wartości 60 tys. zł na jedno sołectwo. Zasady dotyczące udziału w Polkowickim Budżecie Obywatelskim nie zmieniły się.

– Projekt do budżetu obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec gminy Polkowice. Składanie wniosków rozpoczyna się dziś (13 maja). Będzie ono trwało do 14 czerwca. W tym też czasie będzie otwarty Punkt Konsultacyjny, do którego serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy. Będą tam przedstawiane podstawowe informacje i będziemy pomagać mieszkańcom, aby ich projekty były doszlifowane, i aby zawierały wszystko to, co jest wymagane i potrzebne – mówi Anna Dziedzic, główny specjalista ds. inicjatyw gospodarczych w Referacie Rozwoju Gminy Polkowice. – Następnym krokiem będzie ocena formalna, a potem merytoryczna wszystkich złożonych wniosków. Ten etap zakończy się w sierpniu. Od 9 do 23 września będą dwa tygodnie, kiedy będzie można oddać głosy za pośrednictwem formularzy papierowych, ale również online, na wybrane projekty – dodaje.

Każdego roku mieszkańcy składają średnio około 25 projektów. Od początku trwania PBO zrealizowano 122 projekty, a kolejne 22 są w trakcie realizacji. Start edycji 2025 burmistrz Wiesław Wabik ogłosił przy Parku Ninja na polkowickiej Polance. Ten plac do ćwiczeń w formie toru przeszkód to jedno z ostatnio zrealizowanych zadań w ramach PBO, którego koszt opiewał na 109 tys. zł.

– Jest to coś nowego, co staje się bardzo popularne w całej Polsce – mówi Łukasz Mostkowski, lider projektu. – W okolicy nie ma takiego urządzenia. Każdy może z niego korzystać, zgodnie z regulaminem, spróbować swoich sił, wzmocnić się, a polecam to głównie młodym ludziom. Co jest ważne? Przede wszystkim wytrzymałość mięśniowa, siła też, ale w dużej mierze to jest typowo technika – dodaje.

– Konstrukcja składa się z co najmniej trzydziestu punktów ćwiczeniowych – mówi Michał Brzęczek, wykonawca zadania. – Są urządzenia, na których osoba pokonująca przeszkodę przenosi się z punktu A do punktu B za pomocą siły własnych rąk. Są też elementy wymagające użycia rąk i nóg, na przykład, liny.

Punkt Konsultacyjny Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego znajduje się w kamienicy przy ul. Górnej 2 w Polkowicach (pok. 206, II piętro, tel. 76 847 41 45, mail: pbo@gmina.polkowice.pl). Więcej informacji: pbo.polkowice.eu  

– Zapraszam mieszkańców do kolejnej edycji. Liczymy na piękne projekty  – zachęca burmistrz Wiesław Wabik.