Aż 128 uczestników, cztery kategorie wiekowe i dwa dni pełne poezji. W polkowickim kinie odbyła się XXIX edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Srebrna Muza”. Kto zdobył Grand Prix?
Młodsi recytowali dowolne utwory polskich poetów, starsza grupa, czyli uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych zmierzyła się z twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wszyscy bardzo przeżywali swoje występy, szczególnie debiutanci, dla których – co ciekawe – okazało się to inspirującym doświadczeniem.
– Mój wiersz to „Salamandry” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – mówi Bartek Setlik z SP3 w Polkowicach, który po raz pierwszy wystąpił w konkursie. – Zgłosiłem się za namową pani Flisiewicz, nauczycielki języka polskiego, ale było bardzo fajnie i zamierzam brać udział w kolejnych edycjach.
Podobnego zdania są także debiutujące w konkursie uczennice SP 2 w Przemkowie. Czwartoklasistka Blanka Piec recytowała wiersz Danuty Wawiłow „A jak będę dorosła”, a jej starsza koleżanka Julia Schley – „Rozmowę z sercem” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej: – Ten utwór wydawał mi się najbardziej miły, ciekawy, który można fajnie zaprezentować – opowiada. – Do udziału w konkursie namówiła mnie pani od języka polskiego Agnieszka Partyka i z miłą chęcią się zgodziłam – dodaje.
Z kolei po raz trzeci na scenie wystąpiła ósmoklasistka Katarzyna Trybka z SP3 w Polkowicach, która zmierzyła się z utworem „Bez ciebie” Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej: – Spodobał mi się, można go było przekazać.
Największe uznanie jurorek i Grand Prix konkursu zdobył trzecioklasista Micheasz Dragan z polkowickiej „dwójki”, dla którego również był to trzeci udział w konkursie. – Recytowałem wiersz Igora Sikiryckiego pod tytułem „Orzeszek”, bo podobał mi się, był taki śmieszny. Możliwe – tak odpowiedział na pytanie o występ w kolejnej „Srebrnej Muzie”.
– Zaskoczył nas bardzo i dojrzałością, i tym, jak bardzo dobrze poradził sobie z bardzo trudnym tekstem. Powiedział go tak dobrze, że jury widziało wręcz obrazy, o których opowiadał, bo mówienie poezji na tym właśnie polega, żeby ten kto nas słucha dokładnie odczuwał i widział to, co chcemy przekazać – podsumowuje Kinga Kaszewska-Brawer, aktorka, przewodnicząca komisji, która bardzo wysoko ocenia tegoroczną edycję konkursu: – Widać to poszukiwanie nowych tekstów i to jest bardzo dobre, ciekawe – podkreśla.
– Gdy przysłuchiwałem się temu, to żałuję, że nie mogłem choć na chwilę przyjść i posłuchać tych pięknych wierszy, ale może w przyszłości – powiedział burmistrz Wiesław Wabik, który był pod wrażeniem oceny jury. – Dziękuję wszystkim za udział, za odwagę, za wyzwanie, któremu się podaliście. 128 uczestników to potężna armia zdolnych młodych ludzi – zaznacza.
Nagrody ufundował Powiat Polkowicki, a całe wydarzenie zostało zrealizowane ze środków Gminy Polkowice.
Przypomnijmy, że celem konkursu jest rozwijanie talentu recytatorskiego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży wrażliwości na piękno poezji.