fbpx

Oznaczają Drogę

Oznaczają Drogę
Wiadomości z gminy
fot. Tomasz Praski

Dwie tablice informujące o gminnym odcinku Drogi św. Jakuba stoją już na terenie Polkowic! To najbardziej widoczne, ale niejedyne elementy oznakowania Drogi, jakie Gmina Polkowice przygotowuje dla pielgrzymów jakubowych.

Od początku tego roku trwały prace nad właściwym oznakowaniem gminnego odcinka Drogi św. Jakuba, prowadzącego przez Polkowice i pięć naszych sołectw. Konsultacje ze społecznymi opiekunami Dróg św. Jakuba w Polsce, duchownymi oraz przewodnikami turystycznymi, przyniosły urozmaicenie trasy oraz poprawę bezpieczeństwa pielgrzymów.

Teraz gminna część Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba zaczyna się w Żukowie i dalej poprzez Komorniki, Trzebcz, Polkowice i Sobin, zmierza do Nowej Wsi Lubińskiej. Trasa jest dokładnie opisana na dwóch nowych tablicach. Jedna usytuowana jest nieopodal kościoła pw. św. Michała Archanioła (pd.-zach. narożnik polkowickiego Rynku), druga przy ul. Kolejowej, obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Wkrótce na całej trasie biegnącej przez gminę pojawi się jeszcze 12 granitowych słupków z wyrytą liczbą kilometrów o Santiago de Compostela w Hiszpanii. Kierując się takimi słupkami pielgrzymi z całej Europy od stuleci przemierzają Camino de Santiago (Drogę św. Jakuba) aby dojść do grobu Apostoła Jakuba Starszego.

Równie ważnym i rozpoznawalnym elementem pielgrzymowania po Drodze św. Jakuba jest pieczęć z symbolem muszli, którą pielgrzymi dokumentują trasę swojej wędrówki w specjalnych paszportach. Pieczęć taka, opatrzona dodatkowo charakterystycznymi elementami architektury naszego miasta, także jest dostępna w polkowickim Ratuszu.

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube